ROB boys 3rd, CM girls 3rd at SCOL junior high meet


News Journal



WASHINGTON COURT HOUSE — Highland County schools won team titles Wednesday at the Washington Invitational of League Schools track and field meet at the Washington Senior High Schoo track complex.

Hillsboro won the girls meet with Clinton-Massie third, Rodger O. Borror fourth and East Clinton eighth.

McClain won the boys meet with Rodger O. Borror third, Clinton-Massie sixth and East Clinton eighth.

The Borror squad’s Kaitlyn Hickey won the shot put (32-7) and discus (86-4) competitions. The ROB 4×200-meter relay team of Emily Self, Rhianna Madden, Izzy Coomer and Sylena Baltazar clocked a 2:02.09 and won that race.

For Clinton-Massie, McKenzie Avery won the 200-meter dash (28.74) and long jump (14-2) while teammate Emma Muterspaw won the 800-meter run in 2:43.95.

The top finish for East Clinton was a runnerup by Anna Malone (72-1) in the discus.

On the boys side, none of the county schools won an event. The top ROB finish was a runnerup by Kendal France in the long jump (16-2), Brett Brooks in the shot put (39-7), Zaine Cowin in the 200-meter dash (25.62) and the 4×200-meter relay team of Kyreme Adams, Malike Scot, Dylan Dummit and Brett Brooks who ran a 1:51.89.

Massie’s best results were fourth place finishes by Tanner Cole in the long jump, Ian McGuire in the shot put and Aiden Wallace in the 200-meter dash.

For East Clinton, the 4×200-meter relay team of Trenton Garen, Jaycee Smithson, Landon Runyon and Freddy Morgan were fourth.

SUMMARY

May 3, 2017

Washington Invitational of League Schools

@Washington Senior High School

Boys results

TEAM SCORES: McClain 116 Hillsboro 113 Rodger O Borror 101.5 Chillicothe 96.5 Miami Trace 60 Clinton-Massie 39 Washington 32 East Clinton 27

110 HURDLES: 1, Haldeman (MT) 18.04; 4, Dre Singleton (ROB) 19.39; 10, Sam Glass (CM) 20.92; 12, Tyler Preston (ROB) 22.41; 13, Matt Martin (CM) 22.74; 14, Michael Horn (EC) 23.29; 16, Quinten Tolle (EC) 24.26

100 DASH: 1, Bliss (M) 12.36; 3, Malik Scott (ROB) 12.97; 4, Dre Singleton (ROB) 13.08; 6, Aiden Wallace (CM) 13.09; 9, Shane Baker (CM) 13.25; 12, Freddy Morgan (EC) 13.77; 15, Jaycee Smithson (EC) 14.12

4×200 RELAY: 1, Chillicothe 1:48.97; 2, Rodger O Borror 1:51.89; 4, East Clinton (Trenton Garen, Jaycee Smithson, Landon Runyon, Freddy Morgan) 1:54.01; 7, Clinton-Massie (JT Goings, Sam Binau, Ethan Hagerman, Adam Norton) 1:59.39

1600 RUN: 1, Ernst (M) 5:20.47; 6, Van Frye (EC) 5:37.8; 7, Barek Bennett (CM) 5:47.84; 8, Braydon Greene (CM) 5:47.95; 9, Trevor Billingsley (ROB) 5:49.97; 10, Logan Current (ROB) 5:50.27; 12, Justin Arnold (EC) 5:55.37

4×100 RELAY: 1, Hillsboro 50.48; 3, Rodger O Borror (Kyreme Adams, Brett Brooks, Malik Scott, Zaine Cowin) 51.56; 6, Clinton-Massie (Adam Norton, Ethan Hagerman, Ian McGuire) 56.11; 7, East Clinton (Michael Horn, Devon Slone, Trenton Garen, Jaycee Smithson) 56.5

400 DASH: 1, Riffe (C) 57.22; 3, Zaine Cowin (ROB) 58.37; 7, Landon Runyon (EC) 61.54; 8, Kendal France (ROB) 61.59; 10, JT Goings (CM) 64.3; 15, Barek Bennett (CM) 69.75; 16, Zach Vest (EC) 78.08

200 HURDLES: 1, Haldeman (MT) 28.49; 5, Dre Singleton (ROB) 30.48; 7, Trey Cochran (ROB) 31.47; 12, Quinten Tolle (EC) 36.22; 13, Adam Norton (CM) 36.61; 14, Matt Martin (CM) 37.21

800 RUN: 1, Starkey (M) 2:21.04; 2, Van Frye (EC) 2:24.2; 3, Josh Andrews (ROB) 2:26.91; 6, Brady Vilvens (ROB) 2:32.33; 9, Braydon Green (CM) 2:42.8;2 12, Bryce Hensley (CM) 2:51.67; 13, Justin Arnold (EC) 2:55.04

200 DASH: 1, Bliss (M) 24.71; 2, Zaine Cowin (ROB) 25.62; 4, Aiden Wallace (CM) 26.28; 9, Shane Baker (CM) 27.14; 10, Kendal France (ROB) 27.15; 12, Landon Runyon (EC) 28.11; 15, Jon Fast (EC) 36.54

4×400 RELAY: 1, Chillicothe 4:06.19; 3, Rodger O Borror (Josh Andrews, Brady Vilvens, Jonathan Hairston, Ben Baylor) 4:17.91; 6, Clinton-Massie (Braydon Green, JT Goings, Barek Bennett, Aiden Wallace) 4:40.54; 7, East Clinton (Michael Horn, Brad Fast, Justin Arnold, Van Frye) 4:53.66

SHOT PUT: 1, Smith (Wa) 41-6; 2, Brett Brooks (ROB) 39-7; 4, Ian McGuire (CM) 37-3; 7, Truestin Barnes (ROB) 31-10; 9, Devon Slone (EC) 30-5; 11, Joe Baughman (CM) 29-10; 15, Cody Chaney (EC) 29-0

DISCUS: 1, Burns (H) 126-0; 4, Ethan Hagerman (CM) 109-5; 6, Andrew Stewart (ROB) 102-5; 7, Devon Slone (EC) 101-6; 11, Truestin Barnes (ROB) 83-6; 12, Joe Baughman (CM) 81-5; 13, Jayson Edison (EC) 77-4

LONG JUMP: 1, Scott (H) 16-5; 2, Kendal France (ROB) 16-2; 4, Tanner Cole (CM) 15-10; 6, Freddy Morgan (EC) 15-5; 7, Shane Baker (CM) 14-11; 14, Kyreme Adams (ROB) 12-8; 15, Evan Stewart (EC) 10-4

HIGH JUMP: 1, Haldeman (MT) 5-2; 3, Brady Vilvens (ROB) 5-2; 4, Josh Andrews (ROB) 4-10; 9, Trenton Garen (EC) 4-8

POLE VAULT: 1, Krathefer (M) 8-6; 5, Trey Cochran (ROB) 7-6; 6, Braden Rolf (CM) 7-0; 9, Jayce Hughes (ROB) 6-0

——-

Girls results

TEAM SCORES: Hillsboro 118.33 McClain 107 Clinton-Massie 97.33 Rodger O Borror 84 Chillicothe 66.33 Miami Trace 49 Washington 33 East Clinton 25

100 HURDLES: 1, Stegbauer (M) 17.6; 5, Kenley Robinson (CM) 19.76; 8, Breckin Harner (CM) 20.18; 9, Jaya Cowin-Rockhold (ROB) 20.26; 13, Elizabeth Guard (EC) 22.92; 14, Sydney Totten (ROB) 23.79

100 DASH: 1, Pollard (M); 2, McKenzie Avery (CM) 14.14; 6, Sadie Bowman (ROB) 14.65; 9, Natalie Lay (CM) 15.05; 12, Carah Anteck (EC) 16.21

4×200 RELAY: 1, Rodger O Borror (Emily Self, Rhianna Madden, Izzy Coomer, Sylena Baltazar) 2:02.09; 6, Clinton-Massie (Kenley Robinson, Abigail Broglin, Samantha Barnes, Regan Cole) 2:12.92

1600 RUN: 1, Bloom (H) 5:55.31; 2, Emma Muterspaw (CM) 5:58.72; 3, Carah Anteck (EC) 6:20.98; 5, Banessa Morales (ROB) 6:32.35; 6, Myah Anteck (EC) 6:33.76; 7, Mackenzie Voges Purtusit (ROB) 6:36.13; 8, Maddy Spiewak (CM) 6:39.36

4×100 RELAY: 1, Hillsboro 54.66 (SCOL RECORD); 2, Rodger O Borror (Emily Self, Izzy Coomer, Claire Burns, Rhianna Madden) 57.87; 6, Clinton-Massie (Breckin Harner, Abigail Broglin, Kenley Robinson, Regan Cole) 61.43

400 DASH: 1, Pollard (M) 1:05.41; 4, Emma Muterspaw (CM) 1:09.08; 8, Nora Voisey (CM) 1:11.93; 10, Sadie Bowman (ROB) 1:14.95; 11, Carah Anteck (EC) 1:14.99; 12, Myah Anteck (EC) 1:20.6

200 HURDLES: 1, Pollard (M) 32.19; 7, Breckin Harner (CM) 35.79; 8, Sylena Baltazar (ROB) 36.38; 9, Emilee Pham (ROB) 36.43; 14, Isabella Theetge (CM) 39.56; 15, Elizabeth Guard (EC) 41.46

800 RUN: 1, Emma Muterspaw (CM) 2:43.95; 3, Nora Voisey (CM) 2:52.51; 5, Mackenzie Voges Purtusit (ROB) 2:55.93; 9, Banessa Morales (ROBY) 3:02.27; 13, Myah Anteck (EC) 3:10.98; 15, Braylynn Malone (EC) 3:50.08

200 DASH: 1, McKenzie Avery (CM) 28.74; 4, Sylena Baltazar (ROB) 29.87; 8, Natalie Lay (CM) 31.26; 12, Cheyann Oetinger-Benton (ROB) 32.25; 14, Elizabeth Guard (EC) 34.56; 15, Jenna Stanley (EC) 35.81;

4×400 RELAY: 1, Hillsboro 4:47.85; 4, Rodger O Borror (Banessa Morales, Claire Burns, Rhianna Madden, Mackenzie Voges Purtusit) 5:12.43; 6, Clinton-Massie (Holly Wilson, Lakota Hart, Taylor Anderson, Maddy Spiewak) 5:17.31

SHOT PUT: 1, Kaitlyn Hickey (ROB) 32-7; 2, Natalie Lay (CM) 31-11; 2, Lauren Hadley (EC) 31-11; 4, Chailyn Johns (ROB) 30-6; 12, Izabelle Piatt (EC) 24-10; 15, Sarah Norton (CM) 17-10

DISCUS: 1, Kaitlyn Hickey (ROB) 86-4; 2, Anna Malone (EC) 72-1; 8, Lauren Hadley (EC) 55-2; 9, Chailyn Johns (ROB) 54-11; 13, Megan Thatcher (CM) 41-7; 15, Sarah Norton (CM) 38-0

LONG JUMP: 1, McKenzie Avery (CM) 14-2; 5, Emilee Pham (ROB) 12-3; 7, Jaya Cowin-Rockhold (ROB) 11-3.5; 11, Maddy Spiewak (CM) 10-6.5; 14, Braylynn Malone (EC) 8-11; 15, Maggie Matthews (EC) 8-3

HIGH JUMP: 1, Crawford (M) 4-8; 2, Nora Voisey (CM) 4-4; 6, Sadie Bowman (ROB) 4-4; 9, Courtney Fisher (CM) 3-10; 9, Aalyiah Wilson (ROB) 3-10

POLE VAULT: 1, Smith (Wa) 8-0; 2, Emilee Pham (ROB) 6-6; 4, Abigail Broglin (CM)( 6-0; 4, Isabella Theetge (CM) 6-0

http://aimmedianetwork.com/wp-content/uploads/sites/22/2017/05/web1_whscmec.jpg

News Journal