WILMINGTON — Results from the track events at the 2016 Clinton County Special Olympics are below.
50-meter walk
Heat 1 — Matthew Petrey 1, Tim Naylor 2, Tony Hatten 3
Heat 2 — Cathy Tuggle 1, Bonnie Drummond 2, Cindy Osborn 3
Heat 3 — Brian Bohnen 1, Russell Frazier 2
Heat 4 — Crystal Reynolds 1, Barbie Rhoades 2, Debra Grooms 3
Heat 5 — Holly Spangler 1, Kristie Funk 2, Eastell Schramm 3
Heat 6 — Becca Brewer 1
Heat 7 — Jake Walker 1
Heat 8 — Jonathan Constant 1, Frank Powell 2
50-meter dash
Heat 1 — Dominic Burkhart 1, Steven Wood 2
Heat 2 — Jon Arrington 1, Brian Falgner 2, Andy Sanderson 3
Heat 3 — James Rightmire 1, Justin Lynch 2, Ryan Hartley 3
Heat 4 — Shea Powell 1, Kathy Smith 2
Heat 5 — Jodi Winkle 1, Alex Reed 2
Heat 6 — Justin Grant 1, David Burton 2, Nathaniel Butler 3, Erik Powell 3
Assisted walk
Heat 1 — Shirley Cox 1, Sandy Fugett 2, Mary Johnson 3
Heat 2 — Matthew Petrey 1, Mary Jo Kolokowski 2, Clara Gibson 3
100-meter walk
Heat 1 — David Patrick 1, Rob Leach 2, Tim Naylor 3
Heat 2 — Cierra Mitchell 1, Debra Grooms 2, Crystal Reynolds 3, Cathy Tuggle 3
Heat 3 — Becca Brewer 1, Jodi Winkle 2, Kristie Funk 3
Heat 4 — Justin Lynch 1, Brian Falgner 2, Steven Wood 3
Heat 5 — Dominic Burkhart 1, Russell Frazier 2
100-meter dash
Heat 1 — Starr Poston 1, Jenny Rocheleau 2, Alex Reed 3, Holly Spangler 3
Heat 2 — Joshua Jones 1, Andy Sanderson 2, Matt Marsh 3
Heat 3 — Billy Thompson 1, Jacob Teeters 2, Harley Morris 3
Heat 4 — Justin Grant 1, Michael Brady 2, Raymond Bickel 3
Heat 5 — Erik Powell 1, Jon Arrington 2, Todd Bickel 3, Joe Isaac 3
25-meter wheelchair
Heat 1 — Jon Hutchinson 1, David Cox 2, Neal Borton 3
Heat 2 — Sandy Fugett 1, Clara Gibson 2
25-meter motorized wheelchair
Heat 1 — Amber DeBartolo 1
4 x 100 relay
Heat 1 — Team 1: Starr Poston 1, Shea Powell 1, Jenny Rocheleau 1, Kathy Smith 1
Heat 2 — Team 2: Joe Isaac 1, Todd Bickel 1, Nathaniel Butler 1, Jon Arrington 1
Heat 2 — Team 1: Josh Nakata 2, James Hall 2, Michael Brady 2, Raymond Bickel 2
Heat 3 — Team 1: Jacob Teeters 1, David Burton 1, Matt Marsh 1
Heat 3 — Team 2: Joshua Jones 2, Harley Morris 2, James Rightmire 2