OWCC roster of honorees


News Journal



The roster of Outstanding Women of Clinton County:

Class of 2000: Mary Boyd, Darleen Myers, Virginia Smith, Georgiana Thomas, Elizabeth Williams, Elizabeth Shrieves.

Class of 2001: Judith Briggs, Madalyn Loftin, Elizabeth Sharkey, Helen Storer, Aline Taylor, Esther Williams.

Class of 2002: Joann Chamberlin, Mary Curry, Rosemary Ehlerding, Kathryn Hale, Beulah Hill, Betty Rice, Ellenetta Gibbons, Esther Janes.

Class of 2003: Barbara Bayless, Lois Boyer, Virgene Peterson, Dessa Hale, Helen McCoy, Garnette (Merle) McKee.

Class of 2004: Linda Eichelberger, Judy Gano, Eleanor Harris, Susanne Kenney, Jane Telfair.

Class of 2005: Mary E. Cochran, Shirley A. Colvin, Karen Haley, Margaret Hollon. Patricia M. King, Jo Miller, Lucy Olds.

Class of 2006: Sara Conti, Polly Countryman, Maxine K. Hamilton, Elizabeth Looney, Maxine Miller, Lori Williams.

Class of 2007: Kathleen Blake, Mary B. Hackney, Carolyn Matthews, Grace Nichols, Frances Putman, Nina Pettiford Duggar.

Class of 2008: Rose Cooper, Jean Crites, Laura Curliss, Barbara Derrick, Kay McMillan, Judy Schnatz.

Class of 2009: Lois Allen, Ruth Hayes, Judith Kay Johnston, Angela Rackley, Debbie Stamper, Becky Thumma, Jean Holmes.

Class of 2010: Sally Barker, Lucile Hadley, Josephine Harner, Dorothea Kratzer, Elsie McCoy, Frances MacDonald, Joy Shoemaker, Helen Sparks, Mary Elizabeth Stanfield, Ellen Wright.

Class of 2011: Chris Burns-DiBiasio, Belinda Cook, Louise Griffiths, Jama Hayes, Donna Myers, Donna Thorp.

Class of 2012: Joan Burge, Judy Cowman, Lenna Mae Gara, Diana Henderson, Elizabeth Mitchell, Tammy Shadley, Bonnie Starcher, Marla Stewart.

Class of 2013: Susan Ertel, Esther Farquhar Kamp, Elaine Fife, Muriel Hiatt, Alice Lundblad, Roberta Naylor, Judith Sargent, Evelyn VanDerVoort.

Class of 2014: Jan Blohm, Carole Erdman, Mary Katheryn Hilberg, Barbara Reynolds, Tamara Wilson Rollins, Rosemary Surface, Jane Vandervort.

Class of 2015: Dr. Emily Buchanan, Erika Goodwin, Margery Brock Hale, Marcy Hawley, Ruth Johnson, Tara Lydy, Kelley Robbins, Connie Surber, Patricia Swindler, Marjorie Hope Young.

Class of 2016: Susan Henry, Sigrid Solomon, Diane Murphy, Hope Wilson-Belle, Ruby Porter, Avonelle B. Williams, Cindy Camp, Nancy McCormick

Class of 2017: Minnie Farren, Dr. Janet Gick, Jennifer Hollon, Ethel Marie Medley, Sandra Mongold, Cheryl Roberts, Beverly Sanders, Christine Snyder.

Class of 2018: Janet Dixon, Dorothy A. Gurtzweiler, Dr. Angela Mitchell, Mary Ann Raizk, Ann Reno, Linda Ruble, Kim Vandervort.

Class of 2019: Sharon Breckel, Lynn Deatherage, Suzanne Madison, Susan Parker, Sandy Pidgeon, Linda Rinehart, Terri Thobaben.

Class of 2020: Andrea Davis, Barbara Davis, Connie Hardie, Lorry Swindler, Marsha Wagstaff, Elizabeth Carter Weaver, Brenda Woods.

Class of 2021: No class initiation

Class of 2022: Mary Camp, Mary Gibson, Joyce Kelly, JoAnne Lindsey, Katie Muchmore Earley, Frances Sharp.

https://www.wnewsj.com/wp-content/uploads/sites/22/2022/04/web1_owcc-logo-4.jpg

News Journal