Div. I, Div. II All-Ohio girls basketball


COLUMBUS, Ohio – The Division I and II girls basketball All-Ohio teams were announced Tuesday by the Ohio Prep Sportswriters Association.

The Division III and IV All-Ohio teams were announced Monday. The Ohio Ms. Basketball Award will be announced Wednesday. The boys basketball All-Ohio teams will be announced beginning Monday, Mach 28.

More about the Ohio Prep Sportswriters Association can be found at: https://www.ohsaa.org/news/OPSWA. The OPSWA was created in 1972 to support, promote and recognize coverage of high school sports across Ohio and is endorsed by the Ohio High School Athletic Association.

2022 Division I Girls Basketball All-Ohio Teams

Player of the Year: KK Bransford, Cincinnati Mount Notre Dame

Coach of the Year: James Madison, Medina Highland

First Team

KK Bransford, Cin. Mount Notre Dame 5-9, sr., 22.2 (points per game); Chance Gray, Winton Woods, 5-9, sr., 26.0; Kyla Oldacre, Mason, 6-6, sr., 14.8; Sole Williams, Princeton, 5-8, jr., 23.2; Paige Kohler, Olmsted Falls, 5-8, jr., 13.1; Chloe Jeffers, Delaware Hayes, 5-11, sr., 22.2; Mya Perry, Reynoldsburg, 5-11, sr., 18.5; Imarianah Russell, Reynoldsburg, 6-0, sr., 24.8; Lanae Riley, Hoban, 6-0, sr., 21.0; Sinai Douglas, Toledo Start, 5-foot-5, so., 16.7.

Second Team

Anna Long, Miamisburg, 5-8, sr. 16.5; Mary Meng, Grafton Midview, 6-4, jr., 16.8; Taylor Johnson-Matthews, Lyndhurst Brush, 6-0, Sr., 18.3; Abby Liber, Avon, 5-11, sr., 19.0; Grace Kingery, North Ridgeville, 6-1, so., 18.0; Ajia Schreffler, New Philadelphia, 5-11, sr., 19.0; Berry Wallace, Pickerington Central, 6-1, so., 14.0; Tessa Grady, Dublin Coffman, 6-2, jr., 14.0; Madison Greene, Pickerington Central, 5-7, jr., 17.0; Charia Smith, Columbus Northland, 6-3, sr., 22.7.

Third Team

Chyanne Hatcher, Solon, 5-6, jr., 17.5; Audrey Harr, New Philadelphia, 5-6, sr., 12.0; Maddie Vejsicky, Newark, 6-0, sr., 13.0; Kristin Chmielewski, Stow, 5-11, sr, 20.1; Ava Ryncarz, Aurora, 5-9, sr., 19.5; Breezie Williams, GlenOak, 5-5, sr., 16.3; Emma Dretke, Jackson, 5-11, sr., 15.8; Meredith Randulic, Perry, 5-9, sr., 17.7; Elise Bender, Whitehouse Anthony Wayne, 5-11, fr., 15.2; Alysia Lawson, Toledo Bowsher, 5-8, sr., 20.7.

Special Mention

Faith Kuhn, Mansfield Madison, 6-3, sr., 17.2; Alyssa Ziehler, Green, 6-1, sr., 13.0;Justice Steinman-Ross, Marion Harding, 6-0, sr., 19.4; Alyssa Miller, New Philadelphia, 5-11, sr., 11.0; Ava Haddad, Cleveland St. Joseph Academy, 6-0, sr., 13.5; Macie Taylor, Troy, 5-8, sr. 18.3; Brooklin Harris, Logan, 5-6, sr., 17.3; Journey Hildebrand, Brunswick, 5-11, so., 17.5; Alyssa Dill, Canfield, 5-10, sr., 14.0; Alyssa Pompelia, Howland, 5-7, sr., 15.4; Maddie Miller, Medina Highland, 5-8, sr., 14.4; Kendall Carruthers, Holland Springfield, 5-4, jr., 15.1; Dekota Smith, Toledo Notre Dame, 5-8, jr. 13.6; Destiny Robinson, Fremont Ross, 5-5, so., 11.7.

Honorable Mention

Gigi Bower, Olentangy Liberty, 5-9, so., 13.0; Alexia Gartner, Watkins Memorial, 5-9, sr., 13.0; Nelia Guice, Westerville South, 5-8, jr., 12.7; Kierstyn Liming, Hilliard Davidson, 5-9, sr., 16.7; Laila Marshall, Gahanna, 5-7, jr., 11.5; Kendal George, Centerville, 5-9, jr. 14.5; Sami Bardonaro, Vandalia Butler, 5-9, jr., 19.5; Cecelia Hilgefort, Cincinnati Turpin, 6-0, jr. 17.7; Krissy Kowalski, Harrison, 5-10, sr., 18.7; Abeigael McNally, Cincinnati Colerain, 5-11, sr., 19.3; Allie Stockton, Sidney, 5-9, jr., 17; Leigha Lauer, Marietta, 5-8, fr., 14.3; Olivia Klanac, Medina, 5-9, fr., 12.5; Regan Simpson, Wadsworth, 5-10, sr., 12.7; Hailey Tripp, Medina, 5-6, sr., 11.4; Nora Levy, Wooster, 5-5, jr., 16.1; Alyssa Massucci, Howland, 5-8, so., 10.4; Zayda Creque, Austintown Fitch, 5-5, jr., 18.0; Kiley Dyrlund, Canton GlenOak, 5-11, sr., 12.4; Lauren Pallotta, Massillon Jackson, 5-10, jr., 15.1; Grace Craig, North Canton Hoover, jr., 6-1, 12.7; Paris Stokes, Canton McKinley, 5-5, jr., 15.8; Brooke Haren, Louisville, so., 5-8, 13.8; QuiMari Shelton, Akron Kenmore-Garfield, 5-10, sr., 16.0; Taylor Bass, Strongsville, 5-11, jr., 19.1; Kailey Minch, Eastlake North, 5-6, jr., 17.7; Olivia DiFranco, Grafton Midview, 5-9, so., 18.0; Emily Noerr, Chardon, 5-9, jr., 18.2; Asia Nicholson, Lyndhurst Brush, 6-1, sr., 14.0; Morgan Blackford, Solon, 5-8, jr., 16.4; Mia Kalich, Olmsted Falls, 5-11, jr., 12.0; Kendall Braaten, Berea-Midpark, 5-9, jr., 17.1; Janiah Holmes, Fremont Ross, 5-11, jr., 11.0; Gretchen Sigman, Holland Springfield, 5-11, so., 10.8; Jada Dames, Toledo Bowsher, 5-5, jr., 14.6; Madi Michaelson, Sylvania Northview, 6-0, sr., 10.3; Paige Brown, Sylvania Southview, 5-9, jr., 11.9; Tamyah Worthy, Toledo Start, 5-7, sr., 9.8; Carly Maple, Sylvania Northview, 5-8, sr., 12.7.

2022 Division II Girls Basketball All-Ohio Teams

Players of the Year: Claire Henson, Germantown Valley View; Faith Stinson, Thornville Sheridan

Coaches of the Year: Dave Honhart, Eaton; Roy Infalvi Jr., Perry; J.D. Walters, Thornville Sheridan

First Team

Claire Henson, Germantown Valley View, 5-10, sr., 19.6; Ella Riggs, Indian Hill 5-9, sr., 21.3; Sarah Ochs, Dayton Carroll, 5-5, sr., 17.1; Mari Bickley, Shaker Heights Laurel, 5-11, jr., 17.0; Lexi Howe, Dresden Tri-Valley, 5-10, jr., 17.6; Emily Bratton, Bloom-Carroll, 5-7, so., 17.4; Faith Stinson, Sheridan, 6-1, sr., 14.3; Lily Bottomley, Northwest, 6-2, jr., 16.8; Bailey Shutsa, Norton, 5-5 1/2, sr., 13.1; Sophie Niese, Shelby, 5-6, sr., 9.1.

Second Team

Catara DeJarnette, Chagrin Falls Kenston, 5-6, Sr., 17.5; Alexa Hocevar, Chesterland West Geauga, 6-0, jr., 16.5; Mary Ferrito, Jonathan Alder, 5-9, sr., 18.2; Daniya McDonald, Whitehall, 6-0, so., 20.4; Kiki McElrath, Hartley, 5-6, jr., 17.1; Ella Wigal, Granville, 5-11, jr., 15.5; Jamisyn Stinson, Sheridan, 5-10, So., 17.2; Abbie Smith, Vincent Warren, 6-0, Sr., 16.6; Gia Casalinova, CVCA, 5-8, jr., 16.2; Chelsea Evanich, Marlington, 5-10, so., 15.8; Marianna Plas, Vermilion, 5-6, sr. 19.2.

Third Team

Jada Pohlen, Hamilton Badin, 5-10, sr., 14.0; Riley Smith, Kettering Archbishop Alter, 6-2, so., 14.5; Morgan Kiser, Dover, 5-7, sr., 15.9; Ella Brandewie, Hartley, 6-3, jr., 11.6; Cate Schieber, Granville, 5-9, sr., 12.5; Cameron Zinn, Vinton County, 5-11, Sr., 13.7; Naomi Benson, Streetsboro, 6-2, fr., 14.0; Emma Pedroza, Napoleon, 5-7, sr., 14.3; Brooklyn Davis, Norwalk, 5-6, jr., 13.2; Bekah Conrad, Bellville Clear Fork, 6-4, sr., 17.3.

Special Mention

Kendall Dieringer, St. Marys Memorial, 5-8, sr., 14.6; Brinn Hunt, Toledo Central Catholic, 5-10, sr., 11.2; Zoe Best, Lima Shawnee, 5-9, so., 16.3; Olivia Baker, Shelby, 5-8, sr., 15.3; Tegan Bartoe, Vinton County, 5-8, Sr., 16.8; Hannah Logan, Caledonia River Valley, 5-10, sr., 18.0; Angela Kumler, New Concord John Glenn, 6-3, sr., 11.2; Kinsey Patterson, Millersburg West Holmes, 5-4, sr.,10.9; Bailey Eddleman, Uhrichsville Claymont,5-6, jr., 14.0; Jersey Draughn, Zanesville 5-6, so., 12.8; Ava Patti, Rocky River, 5-9, so., 11.7; Kaci Kanicki, Ashtabula Edgewood, 5-7, Jr., 18.0; JaC’ana Anderson, Perry, 5-10, 11.8; Abbey Schmitz, Oberlin Firelands, 5-11, sr., 16.9; Deborah Davenport, Cincinnati Woodward, 6-2, sr., 16.8; Jacey Harding, Chillicothe, 5-8, Jr., 22.0; Avery Miller, Chillicothe Unioto, 5-8, sr., 14.0; T.J. Carpenter, Jackson, 5-11, So., 11.8; Mallory Hawley, Pomeroy Meigs, 5-9, sr., 17.5; Hannah Rauch, Fairfield Union, 5-5, sr., 9.5; Kelli Stewart, Waverly, 5-10, jr., 18.0; Laurell Brown, Lodi Cloverleaf, 5-10, sr., 21.9; Sophia Gregory, West Branch, 6-1, so., 12.8; Chloe Neider, Struthers, 5-6, jr. 14.5; Ashley Cudnik, Canal Fulton Northwest, 5-10, jr., 13.1; Annie Watson, Akron St. Vincent-St. Mary, 6-0, sr., 11.0; Victoria McKnight, Copley, 5-10, jr., 12.9.

Honorable Mention

Alana Kramer, London, 5-8, jr., 13.2; Reese Pittman, Bloom-Carroll, 5-6, sr., 11.7; Evan Platfoot, Jonathan Alder, 5-7, so., 10.2; Sydnie Smith, Bexley, 5-10, jr., 13.7; Emma West, Highland, 5-10, sr., 13.3; Kylee White, Licking Valley, 5-6, sr., 13.6; Olivia Baumann, Eaton, 6-0, jr., 8.1; Jordan Pettigrew, Ponitz, 5-6, Sr., 21.3; Kacie Badylak, Cincinnati McNicholas, 5-8, sr., 15.0; Mari Gerton, Cincinnati Summit Country Day, 5-7, fr., 16.5; Mahya Lindesmith, Hamilton Badin, 5-7, sr., 14.8 ; Peyton Shafer, Goshen, 5-9, so., 18.5; Alex Frazee, Vincent Warren, 5-9, jr., 15.7; Kenzie Davis, Jackson, 5-11, so., 11.7; Rylee Lisle, Pomeroy Meigs, 6-0, jr., 12.0; Claire Cooperider, Fairfield Union, 5-11, sr., 8.5; Gabby McConnell, Circleville, 5-10, so., 10.9; Hillery Jacobs, Miami Trace, 5-8, jr., 10.5; Gracie Dean, Hillsboro, 5-7, sr., 16.3; Bailey Vulgamore, Waverly, 5-9, jr., 15.1; Bailey Beckstedt, Sheridan, 5-7, sr., 10.0; Tori Jones, Dover, 5-6, sr., 14.7; Mya Oliver, New Concord John Glenn, 5-8, fr., 14.7; Kenli Norman, Byesville Meadowbrook, 5-6, so., 13.5; Jenna Cassidy, Minerva, 5-2, sr., 13.5; Anna Krupa, Dresden Tri-Valley, 5-8, sr.. 13.0; McKenna Scott, Wintersville Indian Creek, 5-6, fr., 12.5; Alexis Thoburn, St. Clairsville, 5-7, sr.,12.3; Hillari Baker, Carrollton, 5-6, so., 12.0; Jeanne Hujer, Richfield Revere, 5-7, sr. 7.1; Tori Smith, Lodi Cloverleaf, 5-11, sr., 14.8; Autumn Meyer, Medina Buckeye, 6-1, sr., 19.8; Abbie Davidson, Salem, 5-5, jr., 8.9; Rylee Hutton, Salem, 5-5, soph, 8.9; Aaliyah Wirth, Wooster Triway, 5-8, so. 13.4; Anna Lippiatt, Beloit West Branch 6-0, sr., 8.6; Connie Cougras, Poland Seminary, 5-4, sr., 12.4; Maggie Pavlansky, Cortland Lakeview, 5-8, jr., 12.8; Sieasia Tripplett, Girard, 5-4, jr., 10.8; Abaigh Fischer, Ravenna Southeast, 5-10, sr., 11.1; Maria Warner, Alliance Marlington, 5-4, jr., 11.2; Shelby Emich, Copley, 5-9, jr., 9.5; Gabby Destefano, Norton, 5-11, sr., 8.7; Lauryn Stover, Gates Mills Gilmour Academy, 5-10, Sr. 10.7; Helen Holley, Shaker Heights Laurel, 6-1, so., 10.0; Taylor Skinner, Jefferson Area, 5-11, Sr., 14.3; Delaney Peters, LaGrange Keystone, 5-7, jr., 15.8; Kate Bollinger, Gates Mills Hawken, 5-8, jr., 15.0; Taylor Haynes, Cleveland Heights Lutheran East, 5-5, so., 15.0; Lilly Stukus, Chagrin Falls, 5-6, fr., 11.8; Kelley Baker, Sandusky Perkins, 6-2, sr., 4.9; Brooklyn Vaughn, Toledo Central Catholic, 5-11, so., 10.8; Ava Craddock, Lima Bath, 5-8, sr., 13.8; Reese Grothaus, Bryan, 5-7, jr., 11.7 ; Haylee Baker, Shelby, 5-8, sr., 12.5; Emma Bollinger, Bellevue, 5-6, sr., 14.3; DC Lanier, Port Clinton, 5-2, so., 20.2; Ryann Steinbrick, Oak Harbor, 5-9, sr., 21.1.

https://www.wnewsj.com/wp-content/uploads/sites/22/2022/03/web1_LOGO_basketball-2.jpg