Massie boys, girls win Batavia Invitational titles


BATAVIA – The Clinton-Massie boys and girls track and field teams were both victorious Monday at the Batavia Invitational.

Led by Alec McDonald, the CM boys cruised to a 122-83 win over runnerup Goshen.

McDonald won the 110-meter high hurdles (16.7), the 300-meter intermediate hurdles (45.0) and was part of the winning 4×200-meter relay (1:37.3) along with Carter Frank, Devon Noble and Tate Olberding.

Olberding posted wins in the long jump (19-1.25) and the high jump (5-10). Seth Schmidt won the discus (129-3); Tyler Beam took first in the shot put (42-10) and Colin McDowell won the 800-meters (2:17.8).

The Lady Falcons edged Williamsburg 100-96.

Emma Muterspaw won the 3,200-meters (13:13.6) and Rylee Richardson hit the line first in the 100-meter hurdles (16.3). Richardson then teamed with Molly Lynch, Ally Wellman and Ashley Doyle to win the 4×100-meter relay (54.4).

SUMMARY

April 8 2019

@Batavia Invitational

Girls Results

TEAM SCORES: Clinton-Massie 100 Williamsburg 96 Batavia 85 Goshen 73 Georgetown 61 Clermont Northeastern 58 Bethel-Tate 39

HIGH JUMP: DNP

DISCUS: 11, Olivia Thesken 23-0

LONG JUMP: 6, Molly Lynch 13-4.5; 9, Lakota Hart 10-7

POLE VAULT: DNP

SHOT PUT: 12, Olivia Thesken 14-0

4X800 RELAY: DNP

100 HURDLES: 1, Rylee Richardson 16.3; 9, Holly Young 20.2

100 DASH: 3, Ashley Doyle 13.7; 5, Ally Wellman 13.9

4X200 RELAY: 3, Clinton-Massie (Molly Lynch, Regan Cole, Ally Wellman, Ashley Doyle) 2:00.9

1600 RUN: 3, Maddy Spiewak 6:39.4; 4, Kenley Robinson 6:40.7

4X100 RELAY: 1, Clinton-Massie (Molly Lynch, Rylee Richardson, Ally Wellman, Ashley Doyle) 54.4

400 DASH: 4, Regan Cole 1:13.8; 5, Holly Young 1:14.7

300 HURDLES: 2, Kaylynn Woolverton 54.5; 4, Carly Moritz 58.3

800 RUN: 4, AJ Houseman 2:49.6; 6, Kenley Robinson 3:04.2

200 DASH: 3, Rylee Richardson 28.9; 4, Ashley Doyle 30.4

3200 RUN: 1, Emma Muterspaw 13:13.6; 4, Maddy Spiewak 15:10.8

4X400 RELAY: 2, Clinton-Massie (AJ Houseman, Kenley Robinson, Kaylynn Woolverton, Holly Young) 4:56.3

Boys Results

TEAM SCORES: Clinton-Massie 122 Goshen 83 Williamsburg 81 Batavia 80 Clermont Northeastern 63 Bethel-Tate 50 Georgetown 47

HIGH JUMP: 1, Tate Olberding 5-10

DISCUS: 1, Seth Schmidt 129-3; 4, Ethan Hagerman 10704

LONG JUMP: 1, Tate Olberding 19-1.25; 5, Alec McDonald 17-10.5

POLE VAULT: 4, Braden Rolf 9-6; 8, Carter Woolverton 8-0

SHOT PUT: 1, Tyler Beam 42-10; 2, Seth Schmidt 40-8

4X800 RELAY: 3, Clinton-Massie (Logan Fisher, Luke Lentine, Colin McDowell, Aidan Wallace) 9:35.8

110 HURDLES: 1, Alec McDonald 16.7;

100 DASH: 6, Tyler Beam 12.1; 7, Devon Noble 12.1

4X200 RELAY: 1, Clinton-Massie (Carter Frank, Devon Noble, Alec McDonald, Tate Olberding) 1:37.3

1600 RUN: 7, Braydon Green 5:28.4; 9, Toby Hayes 5:39.4

4X100 RELAY: 3, Clinton-Massie (Tyler Beam, Carter Frank, Griffin Laake, Devon Noble) 47.2

400 DASH: 7, JT Goings 58.8; 8, Aidan Wallace 58.8

300 HURDLES: 1, Alec McDonald 45.0; 13, Braden Rolf 54.2

800 RUN: 1, Colin McDowell 2:17.8; 10, Luke Lentine 2:33.7

200 DASH: 3, Carter Frank 24.8; 7, Devon Noble 25.9

3200 RUN: 5, Logan Fisher 12:38.2; 6, Luke Lentine 12:51.8

4X400 RELAY: 5, Clinton-Massie (JT Goings, Aidan Wallace, Tate Olberding, Carter Frank) 3:55.5

https://www.wnewsj.com/wp-content/uploads/sites/22/2019/04/web1_LOGO-cm-letter-13.jpg