ROB boys track, field wins Waynesville Invitational


WAYNESVILLE – Wilmington’s Rodger O. Borror Middle School boys track and field team won the Waynesville Invitational Saturday at the WHS track.

On the girls side, Wilmington was sixth and Blanchester was eighth.

For the Borror girls, the 4×200-meter relay team of Victoria Piatt, Ryanna Morrison, Destyne Turner and Sydney McCord finished first in 2:04.81.

Aubrey Stevens of Blanchester was runnerup in the 200-meter hurdles and the 4×100 relay team was second to Oakwood.

In the boys meet, Wilmington had several victories. The 4×200-meter relay team of Devon Snyder, Owen Thackson, Gage Davis and Deshawn Nance ran 1:44.42. In the 4×100, Thackson, Davis, Nance and Tyler Kramer hit the line first in 50.17. Garrett Stoffer won the 800 in 2:16.54 and Blaize Johnson ran 25.33 to win the 200. The 4×400 relay team of Davis, Thackson, Stoffer and Tanner Killen finished first in 3:57.45.

Ty Goodwin was fifth for Blanchester in the 200 hurdles.

SUMMARY

April 13 2019

@Waynesville High School

Girls Results

TEAM SCORES: Bellbrook 98 Waynesville 82 Dayton Christian 60 Oakwood 56 West Carrollton 50.5 Wilmington 50 Little Miami 36.5 Blanchester 29 Frnaklin 25 Twin Valley South 17 Miami Trace 12 Dixie 12 Monroe 9 Waynesville B 5 Little Miami B 3 Tipp City Bethel 2 Yellow Springs 1

HIGH JUMP: 1-Ashyia Sales (WC) 4-10; 7-Brynn Bryant (WIL) 4-4; 11-Emily Koch (BL) 4-2; 11-Kaylee Coyle (BL) 4-2; 14-Danielle Brannon (WIL) 4-0

DISCUS: 1-Brooke Schoephoerster (WAY) 70-4; 5-Ainsley Whitaker (BL) 66-8; 6-Erin Drake (WIL) 66-7; 14-Alice Clair (WIL) 52-11; 31-Maddie Sturgill (BL) 30-4

LONG JUMP: 1-Ashyia Sales (WC) 14-4.25; 6-Chloe Sutton (WIL) 12-9; 13-Isabella Allen (WIL) 12-3; 24-Emily Koch (BL) 10-7

SHOT PUT: 1-Brooke Schoephoerster (WAY) 35-5; 13-Shelbie Panetta (BL) 25-1; 14-Erin Drake (WIL) 24-3; 16-Alice Clair (WIL) 23-11; 27-Mia Torres (BL) 20-2

100 HURDLES: 1-Bella Horne (OAK) 18.43; 7-Taliah Billingsley (WIL) 19.71; 16-Annalee Miller-Steffen (BL) 21.71; 17-Makenna Tolliver (WIL) 21.73

100 DASH: 1-Meela Seauqist (DC) 13.92; 4-Aubrey Stevens (BL) 14.24; 5-Chloe Sutton (WIL) 14.29; 8-Ainsley Whitaker (BL) 14.6; 10-Destyne Turner (WIL) 14.79

4X200 RELAY: 1-Wilmington (Victoria Piatt, Ryanna Morrison, Destyne Turner, Sydney McCord) 2:04.81; 14-Blanchester (Savannah Haggerty, Maddie Sturgill, Zoey Hupp, Mia Torres) 2:30.5

1600 RUN: 1-Madison Bretland (BEL) 5:48.94; 4-Madilyn Brausch (WIL) 6:02.43; 12-Kalli Abbitt (WIL) 6:25.52

4X100 RELAY: 1-Oakwood 56.49; 2-Blanchester (Kaylee Coyle, Macey Waldron, Ainsley Whitaker, Aubrey Stevens) 57.9; 6-Wilmington (Victoria Piatt, Hannah Scott, Isabella Allen, Destyne Turner) 1:00

400 DASH: 1-Emma Kosins (BEL) 1:05.1; 3-Sydney McCord (WIL) 1:08.05; 16-Addyson Smith (WIL) 1:14.73; 19-Hailey Mulvihill (BL) 1:15.67; 20-Madison Tipton (BL) 1:16.41

200 HURDLES: 1-Bella Horne (OAK) 32.47; 2-Aubrey Stevens (BL) 33.49; 7-Emma Riddle (WIL) 35.64; 10-Taliah Billingsley (WIL) 36.19; 22-Shelbie Panetta (BL) 40.43

800 RUN: 1-Madison Bretland (BEL) 2:37.92

200 DASH: 1-Meela Seaquist (DC) 28.25; 4-Chloe Sutton (WIL) 29.1; 8-Sydney McCord (WIL) 30.45; 17-Macey Waldron (BL) 32.81; 30-Gracyn Phillips (BL) 35.89

4X400 RELAY: 1-Bellbrook 4:42.51; 4-Wilmington (Addyson Smith, Emma Simpson, Kallie Abbitt, Madilyn Brausch) 4:55.75; 6-Blanchester (Kaylee Coyle, Mya Huston, Madison Tipton, Hailey Mulvihill) 5:12.31

Boys Results

TEAM SCORES: Wilmington 118 Little Miami 77 West Carrollton 45.5 Madison 44.5 Dixie 41 Waynesville 37 Monroe 36 Bellbrook 30 Miami Trace 29 Greeneview 21 Oakwood 19 Twin Valley South 15 Franklin 12 Tipp City Bethel 11 Blanchester 4 Yellow Springs 3 Waynesville B 2 Dayton Christian 1

HIGH JUMP: 1-Brent Simmerman (LM) 5-4; 2-Tyler Kramer (WIL) 5-2

DISCUS: 1-Drew Click (WAY) 97-8; 5-Garrett Steinmetz (WIL) 88-11; 12-Josh Snell (WIL) 75-9; 13-Collin Elston (BL) 74-2

LONG JUMP: 1-Walleye Ratliff (LM) 16-5.75; 2-Adrien Cody (WIL) 16-2; 6-Preston Ziegler (WIL) 14-10.75; 18-Ty Goodwin (BL) 13-0.5

SHOT PUT: 1-John McDonough (WC) 33-9.5; 6-Leyton Bell (WIL) 31-5; 7-Garrett Steinmetz (WIL) 30-8.5; 21-Collin Elston (BL) 24-8.5

110 HURDLES: 1-Aret Kadiri (WC) 18.2; 8-Jose Morales (WIL) 20.64;. 10-Levi Cochran (WIL) 20.69; 21-Levi Montgomery (BL) 22.68; 26-Blake Willey (BL) 25.32

100 DASH: 1-Xavier Bruce (BEL) 12.49; 2-Blaize Johnson (WIL) 12.5; 7-Deshawn Nance (WIL) 13.4; 12-Ty Goodwin (BL) 13.52; 36-Devon Barr (BL) 17.84 PR

4X200 RELAY: 1-Wilmington (Devon Snyder, Owen Thackson, Gage Davis, Deshawn Nance) 1:44.42; 13-Blanchester (Bill Hamm, Levi Montgomery, Blake Willey, Isaiah Williams) 2:05.47

1600 RUN: 1-Andrew Wilcox (MON) 5:02.27; 3-Garrett Stoffer (WIL) 5:10.65; 10-Henry Hildebrandt (WIL) 5:25.21; 28-Lucas Noe (BL) 7:04.28

4X100 RELAY: 1-Wilmington (Owen Thackson, Tyler Kramer, Gage Davis, Deshawn Nance) 50.17

400 DASH: 1-Mason Edwards (MAD) 57.71; 2-Tanner Killen (WIL) 58.83; 6-Adrien Cody (WIL) 60.13; 35-Devon Barr (BL) 85.37 PR

200 HURDLES: 1-Chaz Miller (DIX) 29.24; 5-Ty Goodwin (BL) 30.17 PR; 6-Levi Cochran (WIL) 31.09; 8-Jose Morales (WIL) 31.79

800 RUN: 1-Garrett Stoffer (WIL) 2:16.54; 7-Devon Snyder (WIL) 2:26.45; Levi Montgomery (BL) 2:39 PR

200 DASH: 1-Blaize Johnson (WIL) 25.33; 3-Adrien Cody (WIL) 26.37; 18-Blake Willey (BL) 29.63

4X400 RELAY: 1-Wilmington (Gage Davis, Owen Thackson, Tanner Killen, Garrett Stoffer) 3:57.45

https://www.wnewsj.com/wp-content/uploads/sites/22/2019/04/web1_TrackFieldLogo.jpg