Huffman, Johnson lead ROB boys, girls to WB titles


MT. ORAB – Wilmington’s Rodger O. Borror Middle School boys and girls track and field teams swept top honors Monday at the Western Brown Invitational.

The young Lady Hurricane were led by Sophie Huffman and finished with a 146-98 edge over runnerup Hamersville. Blanchester was sixth with 46.5 points.

Huffman won the 1,600-meter run (6:05.6) and the 400-meter dash (1:04.74). She was runnerup in the 800-meter run. Isabella Allen won the pole vault by clearing 7-6.

For the Ladycats, Ainsley Whitaker won the discus (77-0.5).

On the boys side, Wilmington’s Blaize Johnson blazed the Brown County track by winning the 100- (12.54), 400- (58.17) and 200-meter (25.57) dashes.

Garrett Stoffer won the 1,600- (5:09.13) and 800-meter (2:21.24) runs. Adrien Cody won the long jump (17-1.75).

In the relay events, Borror won the 4×200 (Gage Davis, Tyler Kramer, Deshawn Nance, Owen Thackson) in 1:50.19 and the 4×400 (Davis, Tanner Killen, Stoffer, Thackson) in 4:02.84.

For Blanchester, Dustin Trace was runnerup in the 200- and third in the 100-meter dashes.

SUMMARY

April 22 2019

@Western Brown Invitational

Girls Results

TEAM SCORES: Wilmington Rodger O. Borror 146, Hamersville 98 Hillsboro 91.5 Williamsburg 79 Mt. Orab 72 Blanchester 46.5 Georgetown 39 Batavia 16 Whiteoak 14

HIGH JUMP: 1-Olivia Fischer (Ha) 4-6; 4-Brynn Bryant (ROB) 4-4; 6-Dani Brannon (ROB) 4-4; 7-Kaylee Coyle (BL) 4-4; 8-Emily Koch (BL) 4-2

DISCUS: 1-Ainsley Whitaker (BL) 77-0.5; 7-Alice Clair (ROB) 58-10.5; 8-Olivia Potts (BL) 58-2

LONG JUMP: 1-Jordan Davidson (WILL) 14-8; 2-Chloe Sutton (ROB) 13-6; 3-Isabella Allen (ROB) 13-3 8-Macey Waldron (BL) 11-7; 11-Emily Koch (BL) 11-2.5

POLE VAULT: 1-Isabella Allen (ROB) 7-6; 4-Brianna Brunke (ROB) 6-0

SHOT PUT: 1-Maggie Arno (WILL) 33-4.5; 6-Olivia Potts (BL) 27-2.5; 10-Alice Clair (ROB) 24-7.5; 14-Lindsay Lydy (ROB)2 20-7.5; 17-Maddie Sturgill (BL) 18-9.5

100 HURDLES: 1-Brooklyn Applegate (WILL) 18.73; 3-Brynn Bryant (ROB) 19.13; 7-Taliah Billingsley (ROB) 20.11; 14-Layla Winemiller (BL) 21.74; 16-Annalee Miller-Steffan (BL) 22.55

100 DASH: 1-Olivia Fischer (Ha) 13.6; 2-Chloe Sutton (ROB) 13.8; 3-Aubrey Stevens (BL) 14.0; 6-Destyne Turner (ROB) 14.55

4X200 RELAY: 1-Williamsburg 1:59.52; 2-Rodger O. Borror (Victoria Piatt, Destyne Turner, Ryann Morrison, Sydney McCord) 2:02.01; 7-Blanchester (Chloe Barnes, Savannah Haggerty, Mia Torres, Ainsley Whitaker) 2:12.47

1600 RUN: 1-Sophie Huffman (ROB) 6:05.6; 2-Madilyn Brausch (ROB) 6:13.08; 13-Carolyn Koch (BL) 8:45.09

4X100 RELAY: 1-Hillsboro 56.64; 4-Rodger O. Borror (Victoria Piatt, Isabella Allen, Ryann Morrison, Destyne Turner) 57.53; 5-Blanchester (Kaylee Coyle, Macey Waldron, Ainsley Whitaker, Aubrey Stevens) 59.08

400 DASH: 1-Sophie Huffman (ROB) 1:04.74; 4-Sydney McCord (ROB) 1:08.36; 12-Madison Tipton (BL) 1:20.25; 13-Gracyn Phillips (BL) 1:21.13

200 HURDLES: 1-Izzy Stidham (WILL) 32.09; 2-Aubrey Stevens (BL) 33.0; 4-Emma Riddle (ROB) 35.33; 6-Taliah Billingsley (ROB) 35.58

800 RUN: 1-Hadley Jones (MO) 2:44.59; 2-Sophie Huffman (ROB) 2:47.38; 3-Addyson Smith (ROB) 2:51.31; 6-Hailey Mulvihill (BL) 2:54.59; 10-Emma Damewood (BL) 3:06.03

200 DASH: 1-Olivia Fischer (Ha) 28.61; 2-Chloe Sutton (ROB) 29.4; 3-Sydney McCord (ROB) 30.39; 6-Layla Winemiller (BL) 33.45; 9-Zoey Hupp (BL) 35.95

4X400 RELAY: 1-Hamersville 4:40.98; 3-Rodger O. Borror (Kalli Abbitt, Emma Simpson, Addyson Smith, Makenna Tolliver) 4:56.89; 6-Blanchester (Kaylee Coyle, Emma Damewood, Madison Tipton, Hailey Mulvihill) 5:17.61

Boys Results

TEAM SCORES: Wilmington 165.33 Georgetown 94 Mt Orab 81 Batavia 56 Williamsburg 48 Hillsboro 42 Blanchester 40.33 Hamersville 23 Whiteoak 21.33

HIGH JUMP: Results not available at presstime

DISCUS: 1-Collin Klopfstein (WILL) 105-8; 3-Garrett Steinmetz (ROB) 93-7; 4-Josh Snell (ROB) 92-2.5; 8-Collin Elston (BL) 78-0; 14-Nathan Foster (BL) 44-0

LONG JUMP: 1-Adrien Cody (ROB) 17-1.75; 4-Preston Ziegler (ROB) 15-0.75

POLE VAULT: 1-Bryce Parsons (Hi) 8-6; 2-Tanner Killen (ROB) 8-6; 4-Devon Snyder (ROB) 7-6

SHOT PUT: 1-Dane Tomlin (G) 37-11.5; 4-Leyton Bell (ROB) 34-6.5 5-Josh Snell (ROB) 34-6.5; 11-Collin Elston (BL) 26-9.5; 17-Nathan Foster (BL) 18-9

110 HURDLES: 1-Austyn Shepherd (Ba) 18.8; 6-Jose Morales (ROB) 20.04; 8-Blake Willey (BL) 20.38; 9-Levi Cochran (ROB) 20.57

100 DASH: 1-Blaize Johnson (ROB) 12.54; 3-Dustin Trace (BL) 12.81; 7-Devon Snyder (ROB) 13.62; 15-Devon Barr (BL) 17.97

4X200 RELAY: 1-Rodger O. Borror (Gage Davis, Tyler Kramer, Deshawn Nance, Owen Thackson) 1:50.19; 8-Blanchester (Collin Elston, Nathan Foster, Devon Barr, Lucas Noe) 2:35.75

1600 RUN: 1-Garrett Stoffer (ROB) 5:09.13; 2-Henry Hildebrandt (ROB) 5:21.67; 8-Levi Montgomery (BL) 5:54.96; 15-Lucas Noe (BL) 7:12.12

4X100 RELAY: 1-Georgetown 51.99; 3-Blanchester (Isaiah Williams, Blake Willey, Ty Goodwin, Dustin Trace) 53.01

400 DASH: 1-Blaize Johnson (ROB) 58.17; 2-Tanner Killen (ROB) 59.8

200 HURDLES: 1-Mason Becht (MO) 28.73; 2-Adrien Cody (ROB) 29.84; 3-Ty Goodwin (BL) 30.53; 4-Levi Cochran (ROB) 30.9

800 RUN: 1-Garrett Stoffer (ROB) 2:21.24; 6-Devon Snyder (ROB) 2:29.67; 12-Levi Montgomery (BL) 2:43.34

200 DASH: 1-Blaize Johnson (ROB) 25.57; 2-Dustin Trace (BL) 26.42; 4-Adrien Cody (ROB) 27.56; 13-Devon Barr (BL) 37.08

4X400 RELAY: 1-Rodger O. Borror (Gage Davis, Tanner Killen, Garrett Stoffer, Owen Thackson) 4:02.84; 5-Blanchester (Levi Montgomery, Blake Willey, Isaiah Williams, Lucas Noe) 4:54.7

https://www.wnewsj.com/wp-content/uploads/sites/22/2019/04/web1_LOGO-whs-letter-29.jpg