Saturday’s SPORTS on TV
AUTO RACING
1:30 p.m. FS2 — FIA Formula E Championship, qualifying
8 p.m. FS2 — FIA Formula E Championship
COLLEGE BASKETBALL
Noon CBSSN — George Wash at VCU
ESPN — Kansas at TCU
ESPN2 — Cincinnati at Memphis
ESPNU — Temple at UCF
FS1 — Marquette at Xavier
12:30 p.m. NBCSN — Davidson at Duquesne
2 p.m. CBS — Michigan St. at Michigan
CBSSN — Northern Iowa at Drake
ESPN — NC State at Duke
ESPN2 — Iowa St. at Oklahoma St.
ESPNU — Rutgers at Nebraska
FSN — DePaul at Creighton
2:30 p.m. FS1 — Villanova at Providence
NBCSN — Delaware at William & Mary
3 p.m. SEC — Missouri at Alabama
4 p.m. CBS — Florida at Kentucky
CBSSN — New Mexico at San Diego St.
ESPN — Purdue at Maryland
ESPN2 — Stanford at California
ESPNU — South Carolina at Texas A&M
4:30 p.m. FOX — Arizona at Washington
FSN — Butler at St. John’s
5 p.m. FS1 — Western Kentucky at UTEP
5:30 p.m. SEC — Auburn at Georgia
6 p.m. BTN — Bowie St. at Maryland
ESPN2 — Mississippi St. at LSU
ESPNU — Oklahoma at Kansas St.
7 p.m. ESPN — North Carolina at Notre Dame
8 p.m. BTN — Indiana at Penn St.
ESPN2 — Baylor at West Virginia
ESPNU — Vanderbilt at Mississippi
SEC — Tennessee at Arkansas
9 p.m. CBSSN — Georgetown at Seton Hall
10 p.m. ESPN2 — Wichita St. at Illinois St.
ESPNU — Hawaii at Cal Poly
Midnight ESPN2 — Gonzaga at Pepperdine
COLLEGE HOCKEY
5 p.m. FS2 — Penn St. at Minnesota
GOLF
4 a.m. GOLF — European PGA Omega Dubai Desert Classic
1 p.m. GOLF — PGA Waste Management Phoenix Open
3 p.m. GOLF — LPGA Coates Golf Championship
NBC — PGA Waste Management Phoenix Open
5 p.m. GOLF — Champions Allianz Championship
3:30 a.m. (Sunday) GOLF — European PGA Omega Dubai Desert Classic
MIXED MARTIAL ARTS
8 p.m. FS1 — UFC Fight Night, prelims
10 p.m. FS1 — UFC Fight Night, Johny Hendricks vs. Stephen Thompson
MOTOR SPORTS
9 p.m. FS2 — Monster Energy Supercross
NBA
9 p.m. ESPN — Oklahoma City at Golden State
NFL
9 p.m. CBS — NFL Honors Awards Show
PREMIER LEAGUE
7:45 a.m. NBCSN — Leicester City at Man City
10 a.m. NBCSN — Watford at Tottenham
USA — Sunderland at Liverpool
NBC — West Ham at Southampton
BUNDESLIGA SOCCER
9:30 a.m. FS1 — Borussia Dortmund at Hertha Berlin
FS2 — VfL Wolfsburg at Schalke
12:30 p.m. FOX — Bundesliga, Bayern Munich at Bayer Leverkusen
FIS WORLD CUP
10 p.m. NBCSN — Alpine Skiing, Men’s Downhill
WOMEN’S COLLEGE BASKETBALL
2:30 p.m. FS2 — Texas at Iowa St.
——-
Sunday’s SPORTS on TV
BOWLING
2 p.m. ESPN — PBA Tournament of Champions
COLLEGE BASKETBALL
Noon CBSSN — East Carolina at UConn
1 p.m. ESPNU — Miami at Georgia Tech
BTN — Iowa at Illinois
2 p.m. NBCSN — St Louis at St. Bonaventure
CBSSN — SMU at South Florida
3 p.m. ESPNU — Houston at Tulsa
4 p.m. ESPN2 — Utah at Oregon
GOLF
3:30 a.m. GOLF — Euro PGA Omega Dubai Desert Classic
1 p.m. GOLF — PGA Waste Management Phoenix Open
3 p.m. GOLF — Champions Allianz Championship
NBC — PGA Waste Management Phoenix Open
NBA
2 p.m. ABC — L.A. Clippers at Miami
SUPER BOWL
6:30 p.m. CBS — Carolina vs. Denver
NHL
Noon NBC — Philadelphia at Washington
PREMIER LEAGUE
8:30 a.m. NBCSN — Arsenal at Bournemouth
11 a.m. NBCSN — Man United at Chelsea
BUNDESLIGA SOCCER
9:30 a.m. FS1 — Koln at Hamburg
11:30 a.m. FS1 — Darmstadt at Hoffenheim
WOMEN’S COLLEGE BASKETBALL
Noon SEC — LSU at Kentucky
1:30 p.m. FS1 — St. John’s at Seton Hall
2 p.m. ESPN2 — Notre Dame at Louisville
SEC — Auburn at Alabama
3 p.m. BTN — Minnesota at Northwestern
4 p.m. ESPN — Tennessee at Texas A&M
——-
Monday’s SPORTS on TV
COLLEGE BASKETBALL
7 p.m. ESPN — Louisville at Duke
ESPNU — Oklahoma St. at TCU
FS1 — St. John’s at Georgetown
7:30 p.m. CBSSN — Colgate at Army
9 p.m. ESPN — Texas at Oklahoma
ESPNU — Notre Dame at Clemson
NBA
8 p.m. NBA — Orlando at Atlanta
RUGBY
Noon NBCSN — World Rugby Sevens Series
SOCCER
2:55 p.m. NBCSN — West Ham United at Southampton
WOMEN’S COLLEGE BASKETBALL
7 p.m. BTN — Purdue at Wisconsin
ESPN2 — UConn at South Carolina
SEC — Vanderbilt at Arkansas
9 p.m. ESPN2 — Maryland at Ohio St.
——-
Local Events Schedule
Today’s Events
• WHS wrestling 5 pm SCOL Championship @EC
• EC wrestling 5 pm SCOL Championship @EC
• CM wrestling 5 pm SCOL Championship @EC
• BHS wrestling 10 am SBC Championship @Batavia
• WHS swim Time 630 pm SCOL Championship @WC
• CM swim Time 630 pm SCOL Championship @WC
• WC MBK 3 pm vs Marietta
• WC WBK 3 pm @Marietta
• EC BBK 445 Fr 6 JV 730 Var @Whiteoak
• CM BBK 430 Fr 6 JV 730 Var Waynesville
• WHS GBK 6 pm JV 7 pm Var Cin Christian @MS gym
• BHS GBK Time 6 pm @Felicity vs Goshen
• WHS JV boys, girls bowling 9 am @LaSalle Lancer Classic
Monday’s Events
• BHS BBK 6 JV 730 Var Whiteoak
• CM bowling 430 pm SCOL Championship @Highland Lanes
• WHS bowling 430 pm SCOL Championship @Highland Lanes
• SCOL 8th Boys Tournament @East Clinton High School
—5 pm East Clinton vs Washington; 630 pm Greenfield vs Miami Trace
• SCOL 7th Boys Tournament @East Clinton Middle School
—5 pm Wilmington vs Washington; 630 pm Greenfield vs Clinton-Massie