EC third, Blan fourth at Southeastern girls meet


File types included are ai, eps, svg, and various jpgs (3000x3000,1000x1000,500x500)

File types included are ai, eps, svg, and various jpgs (3000x3000,1000x1000,500x500)


SOUTH CHARLESTON — East Clinton was third and Blanchester fourth Saturday in the Southeastern Invitational track and field meet.

In the team standings, East Clinton was third with 125 while Blanchester finished fourth with 62. Southeastern topped the field with 133 points while Emmanuel Christian was runnerup with 126 points. Troy Christian, Triad, Bethel and Columbus Briggs rounded out the field.

East Clinton had first-place finishes by Carah Antek in the 1,600-meter run, Kenton Deaton in the 300-meter hurdles and the 4×100-meter relay team of Jordan Collom, Lauren Runyon, Gracie Evanshine, Libby Evanshine.

Blanchester’s best finishes were by Becca Kratzer second in 100 hurdles and Ainsley Whitaker second in discus.

SUMMARY

April 17, 2021

@Southeastern Local Schools

4×800 RELAY: 1, Emmanuel Christian 12:01.65; 2, East Clinton (Carah Anteck, Gracie Boggs, Kailyn Mason, Molly Seabaugh) 12:10.79; 3, Blanchester 12:21.18

100 HURDLES: 1, Cayla Eaton (T) 17.45; 2, Becca Kratzer (B) 18.34; 4, Gracie Evanshine (EC) 19.67; 6, Kelsi Lilly (EC) 20.45

100 DASH: 1, Cayla Eaton (T) 13.81; 5, Jozie Jones (EC) 14.75; 7, Emma Riddle (EC) 15.12; 8, Becca Kratzer (B) 15.38

4×200 RELAY: 1, Southeastern 1:56.11; 2, East Clinton (Emma Riddle, Lauren Runyon, Gracie Evanshine, Jozie Jones) 2:01.89; 5, Blanchester 2:10.29

1600 RUN: 1, Carah Antek (EC) 6:04.72; 4, Emma Damewood (B) 6:59.6

4×100 RELAY: 1, East Clinton (Jordan Collom, Lauren Runyon, Gracie Evanshine, Libby Evanshine) 56.61; 3, Blanchester 59.93

400 DASH: 1, Lily Bertemes (SE) 62.51; 5, Gracie Evanshine (EC) 69.78. Carah Antek (EC) 75.27; 8, Haylie Strider (B) 82.29

300 HURDLES: 1, Kenton Deaton (EC) 56.97; 3, Kelsi Lilly (EC) 59.84

800 RUN: 1, Lily Bertemes (SE) 2:39.18; 3, Molly Seabaugh (EC) 2:48.66; 8, Gracie Brown (EC) 3:11.65

200 DASH: 1, Cayla Eaton (T) 27.81; 4, Libby Evanshine (EC) 28.88; 6, Lauren Runyon (EC) 30.36; 7, Ainsley Whitaker (B) 30.87

3200 RUN: 1, Izzy Hill (EmCh) 15:22.4

4×400 RELAY: 1, Southeastern 4:28.49; 3, East Clinton (Carah Anteck, Gracie Boggs, Kailyn Mason, Molly Seabaugh) 5:13.81; 4, Blanchester 5:18.5

SHOT PUT: 1, Layni Bonifay (SE) 28-7.25; 2, Timmi Mahanes (EC) 28-4.5; 3, Shelbie Panetta (B) 27-0.25

DISCUS: 1, Layni Bonifay (SE) 88-4; 2, Ainsley Whitaker (B) 87-1; 7, Timmi Mahanes (EC) 59-5

LONG JUMP: 1, Niya Shropshire (EmCh) 14-9.25; 2, Libby Evanshine (EC) 14-2.75; 4, Kenton Deaton (EC) 13-2-.5; 5, Emma Winemiller (B) 12-8-25

HIGH JUMP: 1, Cayla Eaton (T) 4-11; 3, Libby Evanshine (EC) 4-8; 4, Emma Damewood (B) 4-8; 6, Lauren Runyon (EC) 4-4; 8, Emily Koch (B) 4-2

File types included are ai, eps, svg, and various jpgs (3000×3000,1000×1000,500×500)
https://www.wnewsj.com/wp-content/uploads/sites/22/2021/04/web1_LOGO_TrackField-7.jpgFile types included are ai, eps, svg, and various jpgs (3000×3000,1000×1000,500×500)