EC boys second, BHS third at Southeastern Inv.


The East Clinton boys track and field team finished second Saturday in the Southeastern Invitational

The East Clinton boys track and field team finished second Saturday in the Southeastern Invitational


SOUTH CHARLESTON — East Clinton finished as the runnerup and Blanchester was third Saturday in the Southeastern Invitational track and field meet.

The Astros had 82 points while Blanchester came in with 69. Emmanuel Christian won the meet with 198 points. Rounding out the field was Southeastern, Troy Christian, Triad, Bethel and Columbus Briggs.

Emmanuel Christian dominated, winning all but one track event. Michael Horn of East Clinton hit the line first in the 300-meter hurdles.

For the Wildcats, Kellen Staehling edged brother Gabriel Staehling for first place in the shot put.

SUMMARY

April 17, 2021

@Southeastern Invitational

4×800 RELAY: 1, Emmanuel Christian 9:22.97; 2, East Clinton (Zach Vest, Van Frye, Dylan Arnold, Justin Arnold) 10:16.98; 3, Blanchester 10:37.75

110 HURDLES: 1, Justin Victor (EmCh) 18.4; 3, Michael Horn (EC) 18.87

100 DASH: 1, Cornell Glaze (EmCh) 11.84; 4, Landon Runyon (EC) 12.58; 6, Glenn Peacock (EC) 12.75; 7, Taylor Cochran (B) 12.76; 8, Nick Musselman (B) 12.76

4×200 RELAY: 1, Emmanuel Christian 1:37.06; 4, Blanchester 1:53.29; 5, East Clinton (Zach Vest, Van Frye, Caden Morton, Jake Stegmeier) 1:57.23

1600 RUN: 1, Gavin Ford (EmCh) 4:54.02; 4, Justin Arnold (EC) 5:19.4; 5, Brett Bandow (B) 5:20.76; 8, Justin Arnold (EC) 5:42.09

4×100 RELAY: 1, Emmanuel Christian 48.26; 2, Blanchester 52.63

400 DASH: 1, Jason Channels (EmCh) 52.81; 5, Nick Musselman (B) 58.16; 6, Glenn Peacock (EC) 59.64; 8, Landon Runyon (EC) 63.03

300 HURDLES: 1, Michael Horn (EC) 47.23

800 RUN: 1, Jay Connor (EmCh) 2:12.0; 5, Justin Arnold (EC) 2:30.9; 6, Jeff Wyss (B) 2:33.85; 7, Dylan Arnold (EC) 2:39.19

200 DASH: 1, Justus Channels (EmCh) 23.94; 5, Landon Runyon (EC) 26.23; 6, Nick Musselman (B) 26.23

3200 RUN: 1, Gavin Ford (EmCh) 10:54.75; 4, Zach Vest (EC) 12:46.88

4×400 RELAY: 1, Emmanuel Christian 3:41.02; 2, Blanchester 4:11.76; 3, East Clinton (Justin Arnold, Dylan Arnold, Van Frye, Zach Vest) 4;23.17

SHOT PUT: 1, Kellen Staehling (B) 40-9.75; 2, Gabriel Staehling (B) 38-4.75; 8, Jayson Edison (EC) 28-2

DISCUS: 1, Tyler Gross (T) 111-5; 5, Zane Panetta (B) 94-4; 6, Jayson Edison (EC) 90-11; 7, Chasen Allison (B) 88-0

LONG JUMP: 1, Justus Channels (EmCh) 18-4.5; 3, Glenn Peacock (EC) 17-0.25; 4, Landon Runyon (EC) 16-2.5; 8, Cody Kidd (B) 14-7.5

HIGH JUMP: 1, Nathan Shuler (EmCh) 5-10

The East Clinton boys track and field team finished second Saturday in the Southeastern Invitational
https://www.wnewsj.com/wp-content/uploads/sites/22/2021/04/web1_TRF_ecboys2nd.jpgThe East Clinton boys track and field team finished second Saturday in the Southeastern Invitational