WASHINGTON COURT HOUSE — Joe Holcomb picked up a pair of firsts Friday at the Washington Invitational track and field meet.
Holcomb won the shot put (46-5) and discus (137-3) during the meet in Fayette County.
In the team standings, Blanchester’s boys were tied for fourth while the Ladycats finished sixth.
The boys 4×800-meter relay team of Ricky Davis, Hunter Browning, Cole Feirl and Tanner Creager toured the WCH oval eight times in 8:45.31 and finished first.
Savannah Rhodes had the lone first for the BHS girls, winning the 3,200-meter run in 12:38.87.
SUMMARY
April 14, 2017
@Washington CH Track and Field Complex
Girls results
TEAM SCORES: Westerville South 153.5; Fairfield Christian 102 Washington 99 Unioto 90 McClain 72 Blanchester 59 Circleville 57.5 Hillsboro 38 Cedarville 17 Chillicothe 6
100 HURDLES: 5, Megan Highlander
4×200 RELAY: 4, Blanchester (Mackenzie Hamm, Mandy Gerlach, Alley Davis, Asia Baldwin) 1:54.67
1600 RUN: 5, Savannah Rhodes 6:01.81
300 HURDLES: 5, Asia Baldwin 50.78; 11, Mandy Gerlach 57.18
800 RUN: 5, Mackenzie Hamm 2:31.68; 8, Alley Davis 2:36.99
3200 RUN: 1, Savannah Rhodes 12:38.87
4×400 RELAY: 5, Blanchester (Mackenzie Hamm, Asia Baldwin, Mandy Gerlach, Alley Davis) 4:31.69
SHOT PUT: 2, Regan Ostermeier 33-9; 7, Morgan Deless 29-10
DISCUS: 2, Morgan Deless 100-0; 6, Regan Ostermeier 81-7
LONG JUMP: 7, Mandy Gerlach 13-6; 12, Megan Highlander 12-1.25
Boys results
TEAM SCORES: Westerville South 158 Hillsboro 85 Fairfield Christian 78.5 Unioto 73 Blanchester 73 Washington 68.5 Cedarville 68 Circleville 48 McClain 41 Rock Hill 8
4×800 RELAY: 1, Blanchester (Ricky Davis, Hunter Browning, Cole Feirl, Tanner Creager) 8:45.31
110 HURDLES: 3, Derick Bowman 16.44; 7, Clayton Schirmer 17.7
100 DASH: 10, Dale Sturgill 11.91; 16, Ashton Steward 13.6
4×200 RELAY: 5, Blanchester (Jacob Burden, Lucas Thacker, Dylan Miller, Brent Hopkins) 1:38.64
1600 RUN: 15, Cameron Berrien 5:33.69; 18, Matt O’Neill 6:04.61
4×100 RELAY: 6, Blanchester (Brent Hopkins, Jacob Burden, Lucas Thacker, Dale Sturgill) 46.25
400 DASH: 12, Jasper Damewood 60.22
300 HURDLES: 4, Derick Bowman 43.36; 12, Clayton Schirmer 46.85
800 RUN: 7, Tanner Creager 2;11.89; 11, Ricky Davis 2:15.41
200 DASH: 12, Noah Armocida 25.43; 14, Ashton Steward 27.09.
3200 RUN: 3, Hunter Browning 10:48.96; 16, Matt O’Neill 13:43.65
4×400 RELAY: 3, Blanchester (Tanner Creager, Brent Hopkins, Cole Feirl, Dylan Miller) 3:44.08
SHOT PUT: 1, Joe Holcomb 46-5; 8, Matt Grogg 36-11
DISCUS: 1, Joe Holcomb 137-3; 13, Reighdyn Bare 96-7
LONG JUMP: 10, Jacob Burden, 18-8.75; 14, Noah Armocida 17-3.5
HIGH JUMP: 4, Johnny Schirmer 5-10; 6, Dylan Miller 5-8