TEAM RECORD IN 2016-17
Men’s 7th OAC, Women’s 8th OAC
COACH
Ron Combs – 22 years at Wilmington
OTHER COACHES IN PROGRAM
Kyle Wolf (Sprints, Pole Vault), Wayne Stacy (Throws), Eric Hanson (Mid, Distance)
RETURNING LETTERWINNERS
21 men, 12 women
KEY PLAYERS RETURNING
Pierce Burnam – One of the top hurdlers, sprinters in OAC
Kal Butts – One of the top throwers in the OAC
Lauren Stacy – One of the top throwers in the OAC
Emma Burke – Top returning hurdler in the OAC
KEY NEWCOMERS
Joseph Holcomb (Blanchester) – Throws
Gage Clemens (Fairmont Senior WVa) – Distance
Nick Hayward (Wilmington) – Hurdles, long jump
Lisa Bailey (Logan Elm) – Sprints, long Jump
McKenzie Hamm (Blanchester ) – 800, 4×4
Ryan Allen (New Richmond) – Pole vault
KEY PLAYERS LOST
Antone Truss – Only outdoor eligibility in high jump
RIGHT NOW I LIKE …
Our team has grown in size and the energy during early season practices.
RIGHT NOW WE NEED TO IMPROVE …
Want to continue to grow in size and create more depth for our team
LEAGUE FAVORITE
Mount Union (Both men and women)
ANYTHING ELSE YOU’D LIKE TO SAY ABOUT TEAM …
First indoor meet December 2 at Tiffin Univ
ROSTER
MEN
SENIORS: Pierce Burnam (New Richmond), Kalvin Butts (St. John’s, Mich), Eric Flynn Jr (Cleve Central Catholic), Alex Tillapaugh (Wickenberg, Ariz), Tony Wydra (Miamisburg), Hunter Stith (Batavia), Griffin Stith (Batavia), Cameron Erwin (Springfield Northeastern), Jordan Jones (Thurgood Marshall), Gino Hinton (Maple Heights); JUNIORS: Matt Baker (Liberty Center); Gage Egner (Blanchester), Elliot Phillimore (Old Fort), Michael Smith (Westlake), Zach Simpkins (Valley View), Brandon Middleton (Garfield Heights); SOPHOMORES: Cameron Phelps (Cin Princeton), Aaron Koch (Goshen), Jeff Clydesdale (Logan Elm), Adam Knaub (Fairborn); FRESHMEN: Damien Belmares (Fairview), Gage Clemens (Fairmont Senior, WVa), Josh Cyrus (Home schooled), Nicademus Hayward (Wilmington), Joseph Holcomb (Blanchester), Ryan Honkomp (Little Miami), Brandon McCammon (Lynchburg-Clay), Caleb McCready (Fairfield Union), Josh Miller (Springboro), Wil Overholt (Fredericktown), Zach Zurface (Washington Senior), Joe Shuga (Botkins), AJ Hightower (Tipton-Rosemark, Tenn.)
WOMEN
SENIORS: Lauren Stacy (Western Brown); JUNIORS: Calla Henry (Connersville, Ind.), Brooklyn Payne (Chicago Agricultural School), Sarah Pierce (Dominion Academy), Sieara Rotroff (Jackson Center); SOPHOMORES: Cheyenne Rhodes (Blanchester), Emma Burke (Hilliard Darby), Baylee Sentman (Western Brown), Zara Zeller (Covington), Kennedy Horn (Fairbanks), Allison Helmke (Tinora), Taylor Wylie (North Adams); FRESHMEN: Ryan Allen (New Richmond, Lisa Bailey (Circleville), Summer Doty (Triad), Miranda Gibson (Kenton), Mckenzie Hamm (Blanchester), Kelly Rice (Anthony Wayne), Kaylie Sullivan (Miamisburg), Kayla Thornberry (McDermott Northwest)
SCHEDULE
December
2-Tiffin University Opener 11 am
January
13-Marietta Invite 11 am; 20-OAC Split @Otterbein 11 am
February
2-Cedarville 3 pm; 10-Indoor All-Ohio @Otterbein 11 am; 17-Mount Union Invitationall 11 am; 23/24-OAC Championship @Capital noon/10 am
March
2/3-ONU Last Chance Meet noon/11 am; 9/10-NCAA Championship @Birmingham (Ala) Crossplex TBA