Massie fifth to lead locals at CMMS track, field meet


News Journal



ADAMS TOWNSHIP – Kings finished on top of the field Thursday in the Copeland Invitational middle school girls track and field meet at Clinton-Massie’s Chick Brown Track.

Clinton-Massie was the top local finisher, placing fifth. Wilmington’s Rodger O. Borror was seventh while Blanchester was eighth and East finished 10th.

Abbey Steed of Clinton-Massie was first in the 400-meter dash in 69.5 seconds, the lone first-place finish for the Lady Falcons.

Chloe Sutton posted Wilmington’s lone win in the 200-meter dash in 29.36 seconds.

For Blanchester, Emma Winemiller totaled 18 of the team’s 27 points with a win in the long jump (13-11) and a runnerup in the high jump (4-4).

For East Clinton, Carah Anteck set a school record in the 800-meter run with a 2:53.1 clocking. She finished sixth overall.

Jozie Jones had the top finish for the young Lady Astros, placing fourth in the 100-meter hurdles in a PR of 19.89.

SUMMARY

Clinton-Massie Middle School Invitational

@Chick Brown Track

(EDITOR’S NOTE: Following are the team scores and placement in each event with the winner and Clinton County top six finishers)

TEAM SCORES: Kings 103 Washington 74 Miami Trace 71 Bethel-Tate 52 Clinton-Massie 42 Little Miami 35 Wilmington 32 Blanchester 27 Fayetteville-Perry 12 East Clinton 11 Carlisle 2

100 HURDLES: 1, Tyree-Smith (Wa) 18.39; 4, Jones (EC) 19.89 (PR); 6, Simonson (W) 20.11

100 DASH: 1, Leonard (BT) 13.8; 4, Doyle (CM) 14.16; 6, Whitaker (B) 14.45

4×200 RELAY: 1, Kings 2:01.8; 5, Wilmington 2:08.2; 6, Clinton-Massie 2:09.2

1600 RUN: 1, Doughman (K) 5:40.9

4×100 RELAY: 1, Bethel-Tate 57.29; 2, Clinton-Massie 58.01

400 DASH: 1, Steed (CM) 1:09.5

200 HURDLES: 1, Miller (BT) 33.77; 3, Robinson (CM) 34.8

800 RUN: 1, Doughman (K) 2:37.3; 6, C. Anteck (EC) 2:53.1 (EC Record)

200 DASH: 1, Sutton (W) 29.36; 5, Lamb (CM) 30.06; 6, Piatt (W) 30.45

4×400 RELAY: 1, Kings 4:46.9; 3, Clinton-Massie 5:04.4

SHOT PUT: 1, Hollifield (BT) 36-3; 2, Hickey (W) 32-1.5; 3, Mahanes (EC) 28-8 (PR)

DISCUS: 1, Aleshire (MT) 78-11; 2, Hickey (W) 77-11; 3, Whitaker (B) 69-5; 5, Grogg (B) 60-3; 6, Hisco (W) 59-0

LONG JUMP: 1, Winemiller (B) 13-11; 4, Sutton (W) 13-6; 5, Steed (CM) 12-8

HIGH JUMP: 1, Tyree-Smith (Wa) 4-4; 2, Winemiller (B) 4-4

POLE VAULT: 1, Tyree-Smith (Wa) 7-6; 4, Broglin (CM) 6-0; 6, Allen (W) 5-6

https://www.wnewsj.com/wp-content/uploads/sites/22/2018/04/web1_LOGO-4-county-1.jpg

News Journal