Ostermeier, Gundler have solid meets for BHS at Western Brown


News Journal



MOUNT ORAB – The Blanchester boys track and field team finished third and the girls fourth Tuesday at the Western Brown Invitational at WBHS.

Hillsboro edged Western Brown in the boys meet while Western Brown finished ahead of runnerup Eastern Brown in the girls meet.

Regan Ostermeier of BHS was a double winner in the throws – claiming first in the discus (109) and shot put (35-11.75).

Olivia Gundler won the 1,600-meter run, finishing 11 seconds ahead of teammate and runnerup Savannah Rhodes. Gundler was second in the 800.

On the boys side, Blanchester’s top individual finish was a third by Matt Grogg in the discus (116-2). The boys 4×100-meter relay was second and consisted of Brady Phillips, Brent Hopkins, Dalton Fisher and Lucas Thacker.

SUMMARY

April 24 2018

Western Brown Invitational

Boys results

TEAM SCORES: Hillsboro 196 Western Borwn 179 Blanchester 81.5 Eastern Brown 75 Western Brown B 54.5 Miami Valley CHristian 21 Lockland 16 Eastern Brown B 6

HIGH JUMP: 1, Haines (H) 5-8; 4, Chance Dalton (BL) 5-4; 7, Derick Bowman (BL) 5-2

DISCUS: 1, Stodgel (H) 132-1; 3, Matt Grogg (BL) 116-2; 5, Reighdyn Bare (BL) 101-6

LONG JUMP: 1, Goolsby (H) 21-4; 4, Lucas Thacker (BL) 18-0.5; 7, Noah Armocida (BL) 16-8

POLE VAULT: 1, Goolsby (H) 14-6; 6, Tyler Cochran (BL) 7-0

SHOT PUT: 1, Stodgel (H) 49-5; 6, Matt Grogg (BL) 36-4.75; 8, Reighdyn Bare (BL) 35-9

4X800 RELAY: 1, Western Brown 8:54.17; 2, Blanchester (Creager, Holland, Holland, Davis) 9:07.72

100 DASH: 1, Goolsby (H) 11.89; 6, Lucas Thacker (BL) 12.45

4X200 RELAY: 1, Western Brown 1:39.93; 4, Blanchester (Phillips, Richard, Fisher, Armocida) 1:45.65

1600 RUN: 1, Easterling (WB) 4:51.45; 6, Tyler Holland (BL) 5:15.06; 9, Sean Holland (BL) 5:28.34

4X100 RELAY: 1, Hillsboro 47.23; 2, Blanchester (Phillips, Hopkins, Fisher, Thacker) 48.44

400 DASH: 1, Conaty (WB) 51.65; 6, Jasper Damewood (BL) 59.97; 7, Carter Abbott (BL) 62.24

300 HURDLES: 1, Conlon (H) 46.01; 4, Blake Richard (BL) 48.29

200 DASH: 1, O’Hara (WB) 24.21; 4, Brady Phillips (BL) 26.21

3200 RUN: 1, Easterling (WB) 10:08.24; 9, Matt Holland (BL) 11:59.87; 10, Mathew O’Neill (BL) 12:26.43

Girls results

TEAM SCORES: Western Brown 156 Eastern Brown 126 Hillsboro 112 Blanchester 100 Western Brown B 35 Lockland 31 Miami Valley Christian 14 Eastern Brown B 4

DISCUS: 1, Regan Ostermeier (BL) 109-0; 4, Alex Davis (BL) 82-10

SHOT PUT: 1, Regan Ostermeier (BL) 35-11.75; 4, Lily Brown (BL) 28-1.5

100 HURDLES: 1, O’Hara (WB) 17.61; 4, Shilynn Massy (BL) 20.19; 5, Isabelle Harris (BL) 20.68

100 DASH: 1, Hopkins (EB) 13.18; 8, Makenzie Cottle (BL) 15.17

1600 RUN: 1, Olivia Gundler (BL) 6:03.01; 2, Savannah Rhodes (BL) 6:14.65

4X100 RELAY: 1, Lockland 55.21; 2, Blanchester (Gerlach, Cottle, Massy, Baldwin) 56.78

400 DASH: 1, Leto (WB) 62.77; 3, Alexis Davis (BL) 67.02

300 HURDLES: 1, O’Hara (WB) 50.56; 3, Asia Baldwin (BL) 53.0

800 RUN: 1, Fannin (EB) 2:38.05; 2, Olivia Gundler (BL) 2:38.75

200 DASH: 1, Hopkins (EB) 27.54; 6, Makenzie Cottle (BL) 30.51; 10, Shilynn Massy (BL) 32.43

3200 RUN: 1, McCreary (H) 13:08.67; 3, Savannah Rhodes (BL) 14:09.81

4X400 RELAY: 1, Eastern Brown 4:30.08; 4, Blanchester (Davis, Baldwin, Gerlach, Gundler) 4:36.86

https://www.wnewsj.com/wp-content/uploads/sites/22/2018/04/web1_LOGO-bhs-letter-12.jpg

News Journal