Wilmington High School fall athletes honored


By Mark Huber - mhuber@civitasmedia.com



Wilmington High School fall sports athletes were honored recently at the annual fall sports awards program Nov. 16.

Football coaches are head coach Scott Killen and assistants Mike Brown, Marque Jones, Bryce Martin, Nathan McLoney, Josh Wulff, Zac Cole, Bill Davis and JD McIntosh.

Varsity and reserve football players were Logan Allen, DJ Ames, Nigel Banks, Conner Barton, Dylan Beaugard, Brett Bell, Patrick Black, Austin Brummett, Austin Camp, Ryan Camp, Frantz Cherisca II, Bricen Cook, Matt Creditt, Hayden Dale, Bradley Davenport, Chad Davis, Derek Davis, Doug Eastes, Zack Eden, Justus Farris, Alex Flanigan, Tyreese Ford, Logan Frazier, Marlyn Frisco, Shane Fulton, Parker Gunkel, Je’seus Harris, Brady Henry, Garrett Hickey, TraLee Joiner, Austin Jones, Brad Keller, Briten Kessler, Gevin Kim, Andrew Ling, Wesley Lunsford, Sloan Marsh, Grant Mayer, Andrew Mayne, Ben McAllister, Brady McCune, Mason McIntosh, Tony Merritt, Alex Miller, James Miller, William Morris, Alex Muslar, Cameron Pace, Porter Pagett, Kyler Reed, Traey Rockhold, Austin Rollins, Adam Rosenwirth, Gage Smith, Mason Smith, Matthew Smith, Zane Stevens, Cameron Stewart, Gary Sykes, Austin Thompson, Jake Vaughan and TJ Womble.

Cheerleading coaches are Krista White and Sheena Henry.

Varsity cheerleaders were Brittany Barnett, Alexis Carman, Kiona France, Olivia Grant, Ashlynn Hickey, Becca Jenkins, Katie Jordan, Mason Noland and Ciera Stewart.

Reserve cheerleaders were Keeley Allen, Alexis Bowman, Sarah Creditt, Leah Deck, Mikayla Forney, Brittany Gregory, Lauren Hall, Natalie Harding, Lauren Heard, MeKenzie Jones, Olivia Minney and Kimberli Nieto.

Volleyball coaches are head coach Jordan Watson and reserve coach Kelli Sanders. Jessica Tapp was team statistician.

Varsity volleyball players were Nyla Bailey, Leyah Bradshaw, Carly Eden, Meghan Fisher, Macy Fulton, Ashlynn Hickey, Brooklyn Keaton, Makayla McGraw, Kyerston Miller and Sarah Quallen.

Reserve volleyball players were Samantha Achtermann, Madison Adkins, Madison Flint, Kendall Fulton, Tiara Harris, Aaliyah Huff, Devin Laufer, Gracie Platt, Courtney Smart, Alix South, Kaylee Tackett and Sidney Wright.

Kerry Lewis was head coach of girls soccer with Amber Grigsby reserve coach and Kenny Ferrence an assistant coach.

Varsity players were Bryah Arehart, Camryn Barton, Drezden Beam, Megan Borton, Gethsemane Bray, Ashlyn Carey, Jen Cochran, Erin Cornwell, Brianna Gilbert, Katlyn Jamiel, Lauren Johns, Suzannah Johns, Alyssa Lewis, Olivia Lewis, Cheyann McKee, Savannah Morgan, Lyla Self, Jordan Snarr, Bridgette Thompson and Jenna Victor.

Reserve players were Brooke Blakeman, Eliyah Bowles, Brianna Burton, Pepper Cantwell, Felicity Carter, Caylee Collins, Jessica Conover, Liberty Farris, Claire Greenlees, Michelle Huffman, Alyssa McCune, Valeria Ryahovskaya, Trinity Sexton, Madison Siders, Paige Souther, Abby Tackett, Miranda Thrasher, Ashley Tissot, Sidney Walker and Bethany Wirebaugh.

Imad El-Macharrafie was boys soccer head coach and was assisted by Luca Terrigno.

Varsity players were Patrick Black, Jalen Douglas, Avery Greenlees, Seth Gundlach, Brady Henry, Wyatt Kessler, Nate Lakes, Kaden Laufer, Garrett Neff, Ethan Powell, Adam Russo, Pablo Russo, Charly Schumacher, Sam Spirk, Hayden Straley and Graham Vilvens.

Reserve players were Ridgeden Beam, Brendan Bell, Ryan Doan, Elijah Mabry, Noah Mck, Gus McCarty, Seth Murdock, Alex Plas, Lucas Plas, Jaycob Reynolds, Elijah Schroeder and Isaiah Snarr.

Tim Hill coaches the girls golf program while Phil Gilmore is head coach and Kerry Wilkinson reserve coach in the boys golf program.

Girls golfers were Heather Fryman, Amanda Milburn, Lindsey Murphy, Carrie Robinson and Meredith Robinson.

Boys varsity golfers were Drew Carey, Dylan Combs, Derrick Cope, Hunter DeWeese, Tristan Reiley, Cameron Smart and Zachary Zeckser.

Reserve boys golfers were Zane Carey, Trent Holliday, Brendan Powell, Ely Schumacher, Mitchell Thatcher, Nathan Wirebaugh and Zach Wyrick.

Doug Cooper is the varsity girls tennis coach and Steve Reed is the reserve girls tennis coach.

Varsity tennis players were Kalista Adkins, Allison Brooks, Mai Cooper, Sydney Ilg, Veronica Ilg, Summer Payne, Sophie Reed and Katie Schroeder.

Reserve players were Holli Anderson, Zane Bekheet, Emily Davis, Joanna Gonzalez, Loghan Kinsey, Brooklyn Nielsen, Emma Schroeder and Kristina Walt.

Eileen Grosse and Brad Heys are coaches of the boys and girls cross country teams.

Girls cross country runners were Jessica Angst, Bailey Arnold, Alison Dooley, Hailey Fugate, Sydney Heizer, Lori Hensley, Mary Putman, Jordan Snarr, Tristin Vail, Cayleigh Vance and Sarah Wright.

Boys cross country runners were Bryant Bergefurd, Ryan Biscoe, Alex Bradshaw, Zach Bradshaw, Allister Brausch, Zach Bueno, Andy Bush, Austin Carey, Ricky Dungan, Jonathan Fender, Blake Frazier, Nicademus Hayward, Tyler Hebb, Simon Heys, Ian Holmes, Jeremy Marsh, Nate McCabe, Carter Nichols, Troy Oates, Garrett Regan, Ty Snarr, Drew Spendlove, Bayden Stephens and Jackson Tofte.

http://aimmedianetwork.com/wp-content/uploads/sites/22/2015/11/web1_LOGO-whs-letter2.jpg

By Mark Huber

mhuber@civitasmedia.com

Reach Mark Huber at 937-556-5765, or on Twitter @wnjsports.

Reach Mark Huber at 937-556-5765, or on Twitter @wnjsports.