Heys, Henson wear SBAAC crowns


News Journal



BETHEL – Clinton County had a pair of league champions Saturday at the SBAAC cross country championships at Bethel-Tate High School.

Wilmington’s Simon Heys and East Clinton’s Aidan Henson were race winners, Heys in the American Division competition and Henson in the National Division race.

Heys ran a 16:20.37 and bested race runnerup Chase Easterling of Western Brown by 23 seconds.

Henson was clocked in 17:48.5 and also was a 22-second winner over second place Sam Frondorf of Bethel-Tate.

In the team standings, Wilmington was runnerup to Western Brown in the American Division battle while Blanchester was runnerup to Bethel-Tate in the National Division.

Clinton-Massie was sixth in the American Division and East Clinton was fifth in the National Division.

Top runner for the Wildcats was Tyler Holland who was fourth overall in the National Division with a time of 18:32.16.

Logan Fisher was the first Clinton-Massie runner to finish, placing 24th in 20:05.71.

SUMMARY

Oct. 12, 2018

@Bethel-Tate High School

SBAAC Championship

Boy’s American Division

Team Scores

Western Brown 31 Wilmington 47 Goshen 85 New Richmond 95 Batavia 115 Clinton-Massie 157

Individuals (76 runners)

1, Simon Heys (W) 16:20.37

4, Tyler Parks (W) 17:40.05

11, Ricky Dungan (W) 18:45.07 SB

15, Pedro Escobedo (W) 19:19.8

16, Matt Butcher (W) 19:21.38

18, Tyler Preston (W) 19:26.29

19, Cameron Combs (W) 19:31.42

21, Aidan Hester (W) 19:46.1

23, Cody Olmsted (W) 20:00.4

24, Logan Fisher (CM) 20:05.71

35, Connor Hendrickson (CM) 20:52.53

36, Luke Lentine (CM) 21:01.46

39, Bryce Hensley (CM) 21:26.96

40, Izaia Billingsley (W) 21:33.16 PR

41, Luke Mulvey (W) 21:36.03 PR

43, Aiden Wallace (CM) 21:41.25

45, Calvin Walls (W) 21:43.41

47, Seth Goodall (CM) 21:49.33

48, Brennen Swope (CM) 21:49.72

49, Jake Martin (W) 21:50.53

52, Toby Hayes (CM) 21:55.67

53, Colin McDowell (CM) 22:04.57

56, Adonis Peterson (W) 22:38.1 PR

61, Brady McKinney (W) 23:16.35

64, Tony Wilens-Mabry (W) 23:22.39 PR

67, Travis Smith (CM) 24:00

72, Brandon Walters (W) 25:27.3

Boy’s National Division

Team Scores

Bethel-Tate 45 Blanchester 48 Clermont Northeastern 84 Georgetown 99 East Clinton 130 Felicity-Franklin 148 Williamsburg 153

Individuals (70 runners)

1, Aidan Henson (EC) 17:48.5

4, Tyler Holland (B) 18:32.16

6, Sean Holland (B) 18:45.69

8, Ricky Davis (B) 18:47.91

18, Nick Musselman (B) 19:39.61

22, Tanner Creager (B) 20:08.16

23, Brett Bandow (B) 20:11.53

27, Matthew O’Neill (B) 20:57.66

32, Van Frye (EC) 21:24.89

34, John Cline (EC) 21:50.92

35, Adam Bockhorst (B) 21:53.73

36, Justin Arnold (EC) 21:57.04

41, Zach Vest (EC) 22:15.03

42, Jacob Howard (EC) 22:17.7

https://www.wnewsj.com/wp-content/uploads/sites/22/2018/10/web1_LOGO-4-county-1.jpg

News Journal