ROB girls, Huffman top county runners at Finishtiming.com meet


WILMINGTON — Wilmington’s Rodger O. Borror Middle School girls cross country team had the highest finish among county schools Saturday at the Finishtiming.com XC Invitational middle school races at Wilmington College.

The young Lady Hurricane were eighth overall. Sophie Huffman had the top finish among individuals, finishing fifth out of 224 runners in 13:11.7.

East Clinton’s Carah Antek was the next county runner to hit the line, placing 25th in 14:14.9. Maddie Spiewak of Clinton-Massie was 43rd in 14:54.4. Blanchester did not have a runner in the girls race.

On the boys side, Borror had a complete team and was 12th overall.

Trevor Billingsley was 29th for ROB in 12:42.7.

Braydon Green of CMMS was 33rd in 12:47.3. Brett Bandow was the top Blanchester runner, finishing 38th in 13:01.3. Justin Arnold ran 13:59.4 and was 85th overall for East Clinton.

SUMMARY

Aug 26 2017

Finishtiming.com XC Invitational

@Wilmington College

Middle school girls team scores

Karrer 51 Centerville 96 Conner (Ky) 100 Western Brown 135 Beavercreek 151 Eastern Brown 165 Miamisburg 184 Wilmington ROB 202 Miami East 206 South Vienna 243 Finneytown 243 West Union 290 Norwood 381 INC TEAMS Washington, East Clinton, Unioto, Clinton-Massie, Hillsboro, Dayton Christian, Greenfield, Felicity-Franklin

Middle school girls individuals (224 runners)

1, Ashlyn Vanlandingham (Conner) 12:48.1; 5, Sophie Huffman (ROB) 13:11.7 PR; 25, Carah Antek (EC) 14:14.9; 37, Mackenzie Voges-Pertuset (ROB) 14:43.5 PR; 43, Maddie Spiewak (CM) 14:53.4; 52, Katie Murphy (ROB) 15:11.6 PR; 57, Kaden Kimple (CM) 15:26.8; 94, Kalli Abbitt (ROB) 16:16.2 PR; 100, Emma Simpson (ROB) 16:28.7 PR; 127, Kenton Deaton (EC) 17:19.9; 133, Savannah Tolle (EC) 17:28.6

Middle school boys team scores

Centerville 29 Karrer 87 Conner (Ky) 127 Beavercreek 135 Western Brown 180 Unioto 190 Miamisburg 210 South Vienna 224 Eastern Brown 226 Miami East 228 Washington 271 Wilmington ROB 297 Hillsboro 354 Finneytown 375 INC TEAMS Dayton Christian, Greenfield, Norwood, Clinton-Massie, Blanchester, Felicity-Franklin.

Middle school boys individuals (261 runners)

1, Tyler Job (CV) 11:23.3; 29, Trevor Billingsley (ROB) 12:42.7 PR; 33, Braydon Green (CM) 12:47.3; 38, Brett Bandow (BL) 13:01.3; 59, Garrett Stoffer (ROB) 13:31.4 PR; 85, Justin Arnold (EC) 13:59.4; 89, Bryan Bandow (BL) 14:02.4; 90, Luke Lentine (CM) 14:02.9; 114, Jacob Lansing (BL) 14:27.6; 115, Noah Geggie (ROB) 14:27.9 PR; 184, Jalen Bledsoe (ROB) 15:51.6 PR; 198, Tony Wilens-Mabry (ROB) 16:07.5 PR; 228, Brandon Walters (ROB) 17:25.5; 231, Travis Smith (CM) 17:35.4; 244, Bryce Bandown (BL) 18:50.4

News Journal