South Central Ohio League fall sports awards


By Mark Huber - mhuber@civitasmedia.com



The All-SCOL first team girls soccer plays who attended the annual league banquet.

The All-SCOL first team girls soccer plays who attended the annual league banquet.


The All-SCOL first team boys golfers who attended the annual league banquet.


The All-SCOL first team boys soccer players who attended the annual league banquet.


The All-SCOL first team volleyball players who attended the annual league banquet.


The All-SCOL first team football players who attended the annual league banquet.


The All-SCOL first team girls tennis players who attended the annual league banquet.


The All-SCOL first team boys cross country runners who attended the annual league banquet.


The All-SCOL first team girls golfers who attended the annual league banquet.


The All-SCOL first team girls cross country runners who attended the annual league banquet.


WASHINGTON COURT HOUSE — Clinton County athletes and others in the South Central Ohio League were honored recently at the league’s fall sports awards banquet.

In football, Clinton-Massie”s Davey Tunon, Hunter Fentress, Jake Garrison, Tommy Williams, Bryce Boyd, Trey Uetrecht, JP Cantrell and Jackson Grigsby; Wilmington’s Matt Creditt, Dylan Beaugard, Conner Barton, Briten Kessler and Brady McCune; and East Clinton’s Brian Barnes were all first team selections.

Second team players were Zane Stevens and Brad Keller of Wilmington; Wyatt Jefferson of Clinton-Massie; DJ Luttrell, Austin Hanners and JT McCarren of East Clinton; Quintin Davidson and Khaleel Danzy of Chillicothe; Hunter Chain and Lane Hester of Hillsboro; Randall Mischal and Tristan Pitzer of McClain; Baley Allen and Will Phillips of Miami Trace; and Chad Moore and Timothy Robinson of Washington.

Clinton-Massie again won the league championship under head coach Dan McSurley. Chillicothe edged Wilmington for second with Washington and Trace tied in fourth place. Hillsboro and McClain tied for sixth with East Clinton eighth.

In girls soccer, Chillicothe won the league with Wilmington second, Clinton-Massie third, Hillsboro fourth, Miami Trace fifth, Washington sixth and McClain seventh.

First team girls were Courtney Dearing, Mikhayla Carter and Mallory Homan of Clinton-Massie; Drezden Beam, Savannah Morgan and Katlyn Jamiel of Wilmington; Payten Davis, Teyanna Thompson and Joey Whalen of Chillicothe; Mallory Sluss and Hope Tira of Hillsboro; Taylor Polley of McClain; Lauren Truex of Trace and Wendy Hawk of Washington.

Second team players were Sam Rice of Clinton-Massie; Alyssa Lewis, Megan Borton and Bryah Arehart of Wilmington; Lexi Brown of Chillicothe; Lillian VanZant, Jalyn Yochum and Lillian VanZant of Hillsboro; Karissa Nebbergall of McClain; Hanna Reisinger and Becca Ratliff of Trace; and Ashley Rose of Washington.

In boys soccer, Chillicothe won the league title and was followed in the standings by Wilmington, McClain, Hillsboro, Miami Trace, Washington and Clinton-Massie.

First team picks from the county were Seth Gundlach, Charly Schumacher, Kaden Laufer and Sam Spirk of Wilmington; and Zach Hammonds of Clinton-Massie.

Other first teamers were Christian Brown, William Krieger, Tyler Stanton and Jason Johansen of Chillicothe; DJ Brown and Kobe Curtis of Hillsboro; Cody Hardesty and Tommy Henry of McClain; Blake Pittser of Miami Trace and Seth Hanusik of Washington.

Second teamers were Hudson Ward of Chillicothe, Payton Bell of Hillsboro; Brandon Goddard and Vinny Marcelino of McClain; Tim Kinzler of Miami Trace; and Trenton Brown of Washington.

In girls tennis, Wilmington’s Mai Cooper and Allison Brooks were first team all-league along with Morghan Eades of Clinton-Massie and Marissa Williams of East Clinton.

Second teamers were Emma Bailey and Claire Carruthers of Clinton-Massie and Katie Schroeder of Wilmington.

Chillicothe was first in the league with Wilmington second, Washington third, Clinton-Massie fourth, Hillsboro fifth, and East Clinton and Miami Trace tied for sixth.

Other first teamers were Bekah Ray, Jera Copley and Brittany Harper of Chillicothe; Haylee Higgins of Miami Trace; and Anna Nestor and Megan Downing of Washington.

Second teamers were Carly McCloy of Chillicothe, Emily Shanahan of Hillsboro and Bethany Reiterman of Miami Trace.

In volleyball, Chillicothe claimed top honors in the league with Washington second, Trace third, Hillsboro fourth, McClain fourth, Clinton-Massie sixth, and East Clinton and Wilmington tied for seventh.

First team selections were Samantha Gaddis of East Clinton; Tyler Greathouse of Clinton-Massie; Malia Berry, Ashley Coats and Gabby Lapurga of Chillicothe; Madison Snyder of Hillsboro; Chayden Pitzer of McClain; Sam Ritenour of Trace; and Jaycie McRoberts, Megan Mullins an Haley Maxie of Washington.

Second team players were Kyerston Miller of Wilmington; Olivia Eblin of Chillicothe; Taylor Remsing of Hillsboro; Riley Williams and Jhaela Coleman of McClain; Megan Self of Trace and Hannah Haithcock of Washington.

In girls cross country, Washington won the league title with Wilmington second, Chillicothe third and East Clinton fourth.

First team runners were Katie Hughes of Clinton-Massie; Alexis Gray, Kirsten List and Maddy Garrison of Washington; Reaghan Haines of Hillsboro; and Jasmine Roper of Chillicothe.

Second team runners were Tristan Vail, Alison Dooley and Lori Hensley of Wilmington; AJ Houseman of Clinton-Massie and Abby Sullivan of Chillicothe.

In boys cross country, Wilmington claimed the league championship under the guidance of coaches Eileen Grosse and Brad Heys. Hillsboro was second, Chillicothe third, Miami Trace fourth, Clinton-Massie fifth, Washington sixth, East Clinton seventh and McClain eighth.

First team runners were Simon Heys and Allister Brausch of Wilmington; Jacob Whitaker of Clinton-Massie; Blake Pittser of Miami Trace; Donavan Lowe and Ricky Villareal of Chillicothe; Mackenzie Conlon and Zach Middleton of Hillsboro.

Second teamers were Bayden Stephens and Ty Snarr of Wilmington; Alex Hudson of Clinton-Massie; Ty Alexander and Micah Pinney of Hillsboro; and Max Greisheimer of Chillicothe.

In boys golf, Clinton-Massie won the championship with Brian Mudd as head coach. East Clinton was runnersup with Washington third, Hillsboro fourth, Miami Trace fifth, Wilmington sixth, McClain seventh and Chillicothe eighth.

First team golfers were Keith Mineer of Clinton-Massie; Hunter DeWeese of Wilmington; Jonny Blair and Paul Luttrell of East Clinton; Max Knisley and Kyler Mount of Washington; Mitchell Creamer of Miami Trace; Trevor Newkirk of McClain; Jacob Deatley and Travis Wehrung of Hillsboro.

Second teamers were Cole Jenkins of East Clinton, Cameron Reed of Hillsboro; and Max Carnavale, Drew Kienle, Thomas Carter and Cam Collett all of Clinton-Massie.

In girls golf, Hillsboro was first, Clinton-Massie second, Miami Trace third, McClain fourth, Wilmington fifth and East Clinton sixth.

First team golfers were Gwen Broderick and Angela Miller of Clinton-Massie; Heather Fryman of Wilmington; Emily Loudin, Hanna Breeden and Hannah Rumpke of Hillsboro and Veronica Olaker.

The SCOL board of control consists of president Mindy McCarty-Stewart of Wilmington, Jeff Fisher of Chillicothe, Barrett Swope of Clinton-Massie, Matt Baker of East Clinton, Jason Potts of McClain, Jason Snively of Hillsboro, Rob Enochs of Miami Trace and Tracy Rose of Washington. Jim Winner is the commissioner of the SCOL.

The All-SCOL first team girls soccer plays who attended the annual league banquet.
http://aimmedianetwork.com/wp-content/uploads/sites/22/2015/11/web1_firstteamSCOLgirlssoccer2015.jpgThe All-SCOL first team girls soccer plays who attended the annual league banquet.

The All-SCOL first team boys golfers who attended the annual league banquet.
http://aimmedianetwork.com/wp-content/uploads/sites/22/2015/11/web1_1stteamSCOLboysgolf2015.jpgThe All-SCOL first team boys golfers who attended the annual league banquet.

The All-SCOL first team boys soccer players who attended the annual league banquet.
http://aimmedianetwork.com/wp-content/uploads/sites/22/2015/11/web1_firstteamSCOLboyssoccer2015.jpgThe All-SCOL first team boys soccer players who attended the annual league banquet.

The All-SCOL first team volleyball players who attended the annual league banquet.
http://aimmedianetwork.com/wp-content/uploads/sites/22/2015/11/web1_FirstteamSCOLvolleyball2015.jpgThe All-SCOL first team volleyball players who attended the annual league banquet.

The All-SCOL first team football players who attended the annual league banquet.
http://aimmedianetwork.com/wp-content/uploads/sites/22/2015/11/web1_firstteamSCOLfootball2015.jpgThe All-SCOL first team football players who attended the annual league banquet.

The All-SCOL first team girls tennis players who attended the annual league banquet.
http://aimmedianetwork.com/wp-content/uploads/sites/22/2015/11/web1_FirsttetamSCOLtennis2015.jpgThe All-SCOL first team girls tennis players who attended the annual league banquet.

The All-SCOL first team boys cross country runners who attended the annual league banquet.
http://aimmedianetwork.com/wp-content/uploads/sites/22/2015/11/web1_SCOL1stteamboyscc2015.jpgThe All-SCOL first team boys cross country runners who attended the annual league banquet.

The All-SCOL first team girls golfers who attended the annual league banquet.
http://aimmedianetwork.com/wp-content/uploads/sites/22/2015/11/web1_SCOL1stteamgirlsgolf2015.jpgThe All-SCOL first team girls golfers who attended the annual league banquet.

The All-SCOL first team girls cross country runners who attended the annual league banquet.
http://aimmedianetwork.com/wp-content/uploads/sites/22/2015/11/web1_SCOL1stteamgirlscc2015.jpgThe All-SCOL first team girls cross country runners who attended the annual league banquet.

By Mark Huber

mhuber@civitasmedia.com

Reach Mark Huber at 937-556-5765, or on Twitter @wnjsports.

Reach Mark Huber at 937-556-5765, or on Twitter @wnjsports.

RECOMMENDED FOR YOU