GEORGETOWN — As a late entrant, Wilmington won the boys and girls meets Friday at the Friday Night Under the Lights Invitational at Georgetown High School.

Wilmington was originally scheduled to attend the Xenia Invitational but the meet was not contested.

Zeth Cowin claimed first place in the shot put and discus for the Hurricane, who won seven events total.

Blaize Johnson won the 400-meter dash and was runnerup in the 110-meter hurdles and the 200-meter dash.

Wilmington won nine events in the girls meet with seven individuals and two relays taking the top spot in those victories. Two Tippetts — Aidynne in the discus and Bryn in the pole vault — were winners. Madilyn Brausch won the 1,600-meter run and was runnerup in the 3,200-meter run.

SUMMARY

April 14, 2023

Friday Night Under The Lights

@Georgetown High School

Girls Results

TEAM SCORES: Wilmington 173, Goshen 140, Georgetown 77, Winchester Eastern 72, Felicity 28, Dayton 18

4×800 RELAY: 1-Wilmington 11:41.42

100 HURDLES: 1-Taliah Billingsley 18.53; 5-Madison Schuster 21.24

100 DASH: 3-Destyne Tunrer 13.72; 4-Alexa Rich 13.9

4×200 RELAY: 3-Wilmington 2:06.12

1600 RUN: 1-Madilyn Brausch 5:55.2

4×100 RELAY: 1-Wilmington 54.78

400 DASH: 3-Sydney McCord 66.77; 5-Chloe Sutton 70.47; 6-Kennedy Moore 71.31

300 HURDLES: 1-Madison Schuster 53.25; 3-Taliah Billingsley 56.66

800 RUN: 4-Ava Hester 2:56.33; 5-Mia Hollingsworth 3:00.42

200 DASH: 1-Chloe Sutton 27.48; 7-Makenna Tolliver 29.36

3200 RUN: 2-Madilyn Brausch 12:12.2

4×400 RELAY: 2-Wilmington 4:36.5

SHOT PUT: 1-Ke’Asia Robinson 32-11; 5-Taija Walker 28-11; 10-Alice Clair 23-1

DISCUS: 1-Aidynne Tippett 96-2; 3-Ke’Asia Robinson 81-9; 7-Taija Walker 78-5; 12-Alice Clair 62-0

LONG JUMP: 2-Alexa Rich 13-2; 3-Caroline Diels 12-9

HIGH JUMP: 3-Madison Schuster 4-6; 8-Corinne Thery 4-0

POLE VAULT: 1-Bryn Tippett 7-6

Boys Results

TEAM SCORES: Wilmington 180.5 Goshen 131 Georgetown 130 Winchester Eastern 32 Felicity 24 Riverview East Academy 14 Dayton 2.5 Ripley 2

4×800 RELAY: 3-Wilmington 10:15.38

110 HURDLES: 2-Blaize Johnson 16.27; 7-Levi Cochran 18.83

100 DASH: 1-Elijah Stewart 11.69; 3-Adrien Cody 11.94

4×200 RELAY: 2-Wilmington 1:39.6

1600 RUN: 4-Conner Walters 5:20.3; 6-Noah Estep 5:30.39

4×100 RELAY: 1-Wilmington 45.8

400 DASH: 1-Blaize Johnson 51.59; 7-Julius Jackson 57.43

300 HURDLES: 6-Levi Cochran 47.11; 9-Alexander Bennett 51.39

800 RUN: 3-Preston Zeigler 2:19.24; 6-Jacob Vance 2:31.87

200 DASH: 2-Blaize Johnson 23.48; 4-Elijah Stewart 24.8

3200 RUN: 1-Henry Hildebrandt 10:25.63; 3-Oliver McDermott 11:12.84

4×400 RELAY: 3-Wilmington 3:54.78

SHOT PUT: 1-Zeth Cowin 44-10; 3-William Hildebrandt 40-0; 4-Garrett Steinmetz 38-0

DISCUS: 1-Zeth Cowin 141-7; 2-William Hildebrandt 118-0; 3-Garrett Steinmetz 113-10

LONG JUMP: 1-Adrien Cody 19-3.5; 6-Stevie Rickman 16-4.5

HIGH JUMP: 3-Stevie Rickman 5-4; 4-Logan Johnson 5-2

POLE VAULT: 3-Bryce Vilvens 8-0