Blan MS girls 3rd, boys 4th at Georgetown


File types included are ai, eps, svg, and various jpgs (3000x3000,1000x1000,500x500)

File types included are ai, eps, svg, and various jpgs (3000x3000,1000x1000,500x500)


GEORGETOWN — Blanchester’s girls were third and the boys fourth Monday at the Georgetown Middle School Invitational track and field meet.

The girls had several first-place finishers.

The 4×400 relay of Paityn Conley, Kaytlyn Throckmorton, Mackenzie Blankenbeckler and Destinyi Gustin ran 5:13.42.

The 4×800 relay of Jocelyn Lansing, Destinyi Gustin, Alison Trovillo and Emma Hartmann ran 12:23.62.

Trovillo won the 400-meter dash in 78.08 while Hartmann cleared 4-6 to win the high jump. Lilly Bates won the 100-meter hurdles in 19.61.

For the boys, Casey Gilbert went 5-4 to win the high jump competition.

SUMMARY

April 11, 2022

Georgetown MS Invitational

@Georgetown High School

Girls Results

TEAM SCORES: Goshen Red 138.5 Eastern 89.33 Blanchester 78 Mt Orab 64.5 Hamersville 52 North Adams 44 Clermont NE 37 New Richmond 24 Bethel-Tate 21 Ripley 20 Georgetown 19.66 Goshen Gray 13 Peebles 10 Manchester 5 Felicity 2

4×800 RELAY: 1, Blanchester (Jocelyn Lansing, Destinyi Gustin, Alison Trovillo, Emma Hartmann) 12:23.62

100 HURDLES: 1, Lilly Bates 19.61; 6, Lily Rice 20.52

4×200 RELAY: 7, Blanchester (Josie Freudiger, Kylah Collins, Lily Rice, Destinyi Gustin) 2:28.85

1600 RUN: 8, Cheryl Howe 8:05.59

4×100 RELAY: 3, Blanchester (Emma Hartmann, Mackenzie Blankenbeckler, Kendall Koch, Jocelyn Lansing) 61.58

400 DASH: 1, Alison Trovillo 1:18.08

200 HURDLES: 5, Caroline Myers 38.57

800 RUN: 5, Jocelyn Lansing 3:07.08

4×400 RELAY: 1, Blanchester (Paityn Conley, Kaytlyn Throckmorton, Mackenzie Blankenbeckler, Destinyi Gustin) 5:13.42

DISCUS: 7, Lily Roy 57-1

HIGH JUMP: 1, Emma Hartman 4-6; 3, Alison Troviloo 4-2

Boys Results

TEAM SCORES: Goshen Red 116.5 North Adams 78 Mt Orab 71 Blanchester 61 Clermont NE 48 Eastern 44 Peebles 40 Whiteoak 36 Hamersville 31 Bethel-Tate 22 Miami Valley Christian 15 Manchester 12 Georgetown 12 Ripley 11.5 New Richmond 11 Goshen Gray 9

4×800 RELAY: 6, Blanchester (Brayden Behymer, Hayden Coyle, Eddie Schaub, Carson Wyss)

110 HURDLES: 2, Ian Hopkins 19.53; 6, Trevor Whitaker 20.68

4×200 RELAY: 5, Blanchester (Brayden Behymer, Ayden Basham, Lyric Dunham, Conley Pembleton)

4×100 RELAY: 2, Blanchester (Lyric Dunham, Ayden Basham, Steven Lester, Trevor Whitaker) 56.14

400 DASH: 3, Casey Gilbert 63.46

200 HURDLES: 7, Steven Lester 33.18

200 DASH: 6, Cohen Neff 28.51; 7, Ian Hopkins 28.51

4×400 RELAY: 3, Blanchester (Brayden Behymer, Hayden Coyle, Eddie Schaub, Trevor Whitaker) 5:10.38

HIGH JUMP: 1, Casey Gilbert 5-4; 3, Cohen Neff 5-2

File types included are ai, eps, svg, and various jpgs (3000×3000,1000×1000,500×500)
https://www.wnewsj.com/wp-content/uploads/sites/22/2022/04/web1_LOGO_TrackField-4.jpgFile types included are ai, eps, svg, and various jpgs (3000×3000,1000×1000,500×500)