Massie boys win Copeland MS Invitational


ADAMS TOWNSHIP — The Clinton-Massie Middle School boys won the Andy Copeland Middle School Invitational track and field meet Wednesday at Chick Brown Track.

On the girls side, Clinton-Massie was runnerup to New Richmond with Blanchester ninth and East Clinton 11th.

For Clinton-Massie, Riley Bloom won the 100-meter hurdles, Hailey Myers won the 400-meter dash and Olivia Carpenter won the long jump.

Emma Hartmann was second in the high jump for Blanchester. For East Clinton, Kiera Null was fourth in the discus and Kenzi Terrell was fourth in the 400-meter dash.

For the boys, Blanchester was fourth and East Clinton 12th.

”We had many PRs for the season,” Massie boys coach Jim Wagner said.

Shane Wilson of Clinton-Massie won the 100-meter dash and the long jump while finishing second in the 200-meter dash.

Blanchester had first-place finishes by Casey Gilbert in the high jump as well as the 4×100-meter relay.

East Clinton’s best finish was by Max Gulley, third in the shot put.

SUMMARY

April 13, 2022

Copeland Middle School Invitational

@Chick Brown Track

Boys Results

TEAM SCORES: Clinton-Massie 111 Batavia 80.5 Carlisle 76 Blanchester 71 New Richmond 66 Mt Orab 44 Hamersville 37 Kings 34 Waynesville 29 Bethel-Tate 27 Fayetteville 23 East Clinton 21.5

4×800 RELAY: Mt Orab 10:15.9 New Richmond 10:27.7 Waynesville 11:13.1 East Clinton 11:36.2 Carlisle 11:44.6 Kings 12:01.9

110 HURDLES: Menke (Bat) 19.2 Baker (K) 19.5 Hopkins (Bl) 20.2 Geyer (CM) 20.4 Fledderman (Bat) 20.5 Mills (CM) 21.0

100 DASH: Wilson (CM) 12.6 Murphy (F) 12.6 Felix (K) 13.4 Doss (Bat) 13.5 Vining (H) 13.8 Lipps (Ca) 14.0

4×200 RELAY: Carlisle 1:53.1 Blanchester 1:58.3 Batavia 1:59.3 Mt Orab 1:59.5 Waynesville 2:02.4 New Richmond 2:04.5

1600 RUN: Dill (MO) 4:59.0 Speed (Bat) 5:13.3 Gray (CM) 5:44.7 Bozic (NR) 5:46.3 Iker (Bat) 5:59.4 Walters (Wa) 6:01.0

4×100 RELAY: Blanchester 53.7 Carlisle 54.6 New Richmond 56.9 Waynesville 56.9 Hamersville 58.0 Bethel-Tate 58.1

400 DASH: Nicoloff (NR) 1:02.4 Ison (Bat) 1:02.4 Lipps (Ca) 1:04.7 Mallat (CM) 1:05.1 South (F) 1:08.1 Brockman (EC) 1:08.3

200 HURDLES: Hall (MO) 30.1 Menke (Bat) 31.3 Smith (Ha) 31.5 Neff (Bl) 32.4 Baker (K) 32.4 Vining (Ha) 32.8

800 RUN: Speed (BT) 2:30.6 Gray (CM) 2:32.7 Louderback (NR) 2:34.4 Hitt (Ha) 2:39.7 Jetter (Ha) 2:42.7 Behymer (Bl) 2:43.7

200 DASH: Murphy (F) 24.4 Wilson (CM) 24.5 Doss (Bat) 27.0 McIntosh (Ca) 27.3 Gilbert (Bl) 23.3 Nicoloff (NR) 27.4

4×400 RELAY: Carlisle 4:21.3 New Richmond 4:38.9 Blanchester 4:401 Bethel-Tate 4:42.1 Batavia 4:44.6 Waynesville 4:52.4

SHOT PUT: Johnson (CM) 41-7 Iker (Bat) 35-3.75 Gulley (EC) 34-11.25 Evans (CM) 32-11 Benton (Ca) 32-0.25 Walraven (NR) 32-0.25

DISCUS:Benton (Ca) 109-4 Willis (Ca) 106-3 Iker (Bat) 100-3 Gulley (EC0 98-7 Evans (CM) 96-11 Johnson (CM) 89-1

LONG JUMP: Wilson (CM) 16-5 Turner (Wa) 14-8 Gray (CM) 14-7 Menke (Bat) 14-1 Jones (NR) 13-11 Whitaker (Bl) 13-9

HIGH JUMP: Gilbert (Bl) 5-6 Smith (Ha) 5-4 McIntosh (Ca) 5-2 Mallot (CM) 5-2 Neff (Bl) 4-10 Geyer (CM) 4-10

POLE VAULT: Mills (CM) 8-6 Cunningham (MO) 8-0 Faulkner (K) 7-6 Snell (CM) 7-0 Lilly (NR) 7-0 Emerson (K) 6-0

Girls Results

TEAM SCORES: New Richmond 110.5 Clinton-Massie 89.5 Batavia 82 Waynesville 64 Carlisle 51 Hamersville 46 Mt Orab 46 Fayetteville 37 Blanchester 32 Kings 22 East Clinton 16 Bethel-Tate 10 Clinton-Massie B 4

4×800 RELAY: Waynesville 11:32.3 New Richmond 12:31.3 Carlisle 13:06.6 Mt Orab 13:06.9 Clinton-Massie 13:29.4

100 HURDLES: Bloom (CM) 17.9 Barber (F) 18.1 Van Frank (Bat) 18.4 Stacy (MO) 19.3 Bates (Bl) 19.7 Rice (Bl) 20.6

100 DASH: Smith (Bat) 14.2 Sanchez (CM) 14.4 Barnes (Ca) 14.5 Carpenter (CM) 14.6 Shepherd (Bat) 14.7 Barber (F) 14.7

4×200 RELAY: Waynesville 2:02.3 Hamersville 2:06.2 New Richmond 2:10.6 Clinton-Massie 2:10.8 Mt Orab 2:15.0 Bethel-Tate 2:15.1

1600 RUN: Davis (NR) 6:01.2 Myers (CM) 6:19.3 Deffren (F) 6:23.5 Davis (NR) 6:30.4 Terrell (EC) 6:31.3 Boerger (Bat) 6:34.7

4×100 RELAY: Batavia 59.2 Clinton-Massie 59.3 Carlisle 59.9 Blanchester 60.7 Hamersville 61.3 New Richmond 61.3

400 DASH: Myers (CM) 1:10.1 Ashbrook (NR) 1:10.6 Capozzolo (Wa) 1:13.5 Terrell (EC) 1:14.6 Crouse (Wa) 1:15.2 Sorg (Bat) 1:15.2

200 HURDLES: Murphy (F) 33.7 Van Frank (Bat) 35.4 Riley (NR) 36.1 Cover (Ha) 37.2 Almerol (MO) 37.3 Crum (Bat) 37.4

800 RUN: Erbach (Wa) 2:28.2 Davis (NR) 2:33.6 Murphy (F) 2:35.4 Ball (Wa) 2:38.2 Abbinate (Ha) 2:49.3 Hauserman (BT) 2:57.6

200 DASH: Ashbrook (NR) 30.8 Barnes (Ca) 30.9 Lundy (Wa) 31.0 Barber (F) 31.7 O’Hara (Ha) 31.8 Helton (Ha) 32.6

4×400 RELAY: Waynesville 4:44.96 Hamersville 4:57.2 New Richmond 5:00.5 Blanchester 5:11.4 Carlisle 5:13.4 Clinton-Massie 5:19.2

SHOT PUT: Ollendick (NR) 31-6 Wulf (CM) 26-5 Bell (Bat) 25-6 Naylor (Ca) 25-5 Keefer (Ha) 25-4.25

DISCUS: Schaffner (MO) 74-4.5 Naylor (Ca) 72-5.5 Ollendick (NR) 68-8.5 Null (EC) 68-5 Vieson (Ha) 67-2 Oberweiser (CM) 57-5

LONG JUMP: Carpenter (CM) 13-1 Poynter (Bat) 12-7 Reed (MO) 12-3 Van Frank (Bat) 11-10 Ackerman (NR) 11-2 Leimerger (MO) 11-0

HIGH JUMP: Cravens (Bat) 4-8 Hartmann (Bl) 4-6 Creech (NR) 4-4 Almond (Ca) 4-4 Trovillo (Bl) 4-2 Reardon (CM) 4-2

POLE VAULT: Miller (K) 7-6 Backus (K) 7-0 Fassler (NR) 7-0 Crouse (CM) 5-6 Riley (NR) 5-6 Reed (MO) 5-6

https://www.wnewsj.com/wp-content/uploads/sites/22/2022/04/web1_LOGO_TrackField-5.jpg