Young Falcons 2nd at Blan MS invitational


News Journal



BLANCHESTER – The Clinton-Massie Middle School boys track and field team finished as the runnersup Thursday in the Blanchester Middle School Invitational at Barbour Memorial Field.

The Falcons had 77 points while team champion West Clermont finished with 90.5. Blanchester was fourth with 63.5 and East Clinton seventh with 36 points.

The young Falcons had a pair of event winners – Richie Federle in the 800-meter run (2:23.4) and Carter Frank in the 100-meter dash (12.28).

Troy Hedstrom claimed Blanchester’s lone victory by winning the discus with a toss of 113-7.

East Clinton did not have any event winners. Van Frye broke his own school record in the 800-meter run set in 2017. He finished second in the event at 2:23.85.

SUMMARY

April 26 2018

Blanchester MS Invitational

@Barbour Memorial Field

TEAM SCORES: West Clermont 90.5 Clinton-Massie 77 Bethel-Tate 67 Blanchester 63.5 Goshen 57.5 Clermont NE 50 East Clinton 36 Georgetown 34 Whiteoak 29 Fayetteville-Perry 18 Leesburg Fairfield 18 Batavia 4 Blanchester B 1.5

Following are event winners and point scorers for county athletes.

HIGH JUMP: 1, Kris Jenkens (CNE) 5-8; 4, Seth Akers (BL) 4-10

DISCUS: 1, Troy Hedstrom (BL) 113-7; 2, Jayson Edison (EC) 108-7; 3, Colin Swope (CM) 108-3; 7, Nick Sherman (CM) 82-9

LONG JUMP: 1, Kris Jenkens (CNE) 18-6; 2, Carter Frank (CM) 16-4; 5, Justin Hogsett (BL) 15-7; 7, Joey Haines (BL) 15-1

SHOT PUT: 1, Norman Darnell (BT) 37-10; 2, Justin Hogsett (BL) 36-10; 6, Troy Hedstrom (BL) 34-9.5; 7, Colin Swope (CM) 34-5

100 HURDLES: 1, Damion Kistler (CNE) 18.69; 2, Jacob Lansing (BL) 19.16; 4, Matthew Martin (CM) 19.62

100 DASH: 1, Carter Frank (CM) 12.28

1600 RUN: 1, Thomas Eyre (BT) 5:15.71; 6, Braydon Green (CM) 5:38.54; 7, Brett Bandow (BL) 5:42.64; 8, Justin Arnold (EC) 5:47.26

4X100 RELAY: 1, West Clermont 50.69; 5, Blanchester (Trace, Gray, Hogsett, Hedstrom) 53.15; 7, Clinton-Massie (Stiverson, Brewer, Federle, Kreider) 55.31; 8, East Clinton (Fast, Ellis, Fast, Daniel) 58.47

400 DASH: 1, Tony Snider (WC) 59.63; 2, Landon Runyon (EC) 61.06; 6, Bryan Bandow (BL) 64.0; 7, Michael Horn (EC) 1:05.65

800 RELAY: 1, Bethel-Tate 1:51.89; 3, Clinton-Massie (Vance, Rolf, Newkirk, Kreider) 1:54.25; 5, Blanchester (Akers, Brewer, Gray, McKay) 1:56.11; 6, East Clinton (Garen, Day, Horn, Runyon) 1:571.

200 HURDLES: 1, Dylan Rogers (WC) 29.0; 5, Jacob Lansing (BL) 31.97; 6, Joey Haines (BL) 32.88; 7, Garrett Newkirk (CM) 33.23; 8, Matthew Martin (CM) 33.25

800 RUN: 1, Richie Federle (CM) 2:23.4; 2, Van Frye (EC) 2:23.85; 7, Jacob Haun (BL) 2:36.08

200 DASH: 1, Bryce Bailey (WO) 25.22; 2, Carter Frank (CM) 25.67; 3, Marty Kreider (CM) 25.75; 7, Landon Runyon (EC) 27.02

4X400 RELAY: 1, Goshen 4:05.02; 3, Clinton-Massie (Lentine, Green, Newkirk, Federle) 4:15.94;5, Blanchester (Brewer, Lansing, Haun, Bandow) 4:33.02; 6, East Clinton (Arnold, Todd, Vest, Frye) 4:37.28

https://www.wnewsj.com/wp-content/uploads/sites/22/2018/04/web1_TrackFieldLogo-3.jpg

News Journal