NEW RICHMOND — Clinton-Massie and Blanchester competed at the New Richmond Invitational track and field meet Wednesday.
Clinton-Massie finished eighth in the boys meet and 10th in the girls meet.
Blanchester was 11th in the girls meet and 16th in the boys meet.
Jude Leahy of Clinton-Massie was the lone county athlete to finish first in an event. He won the high jump, clearing 6-0.
Blanchester’s Aubrey Stevens scored in three individual events — fifth in the 100-meter hurdles, seventh in the 100-meter dash and sixth in the 300-meter hurdles.
Cale Wilson of Clinton-Massie scored in three events — sixth in the 200-meter dash, fifth in the long jump and fifth in the high jump.
SUMMARY
April 10, 2024
New Richmond Invitational
Girls Results
TEAM SCORES: Milford 126 Bishop Brossart 110 Ne Richmond 64 Bethel-Tate 63 Batavia 61 Goshen 53 Clark Montessori 39 West Clermont 27 Williamsburg 24 Clinton-Massie 16 Georgetown 13 McNicholas 13 Blanchester 10 Clermont NE 4 Gamble Montessori 1
4×800 RELAY: 1-Milford 10:22.21; 8-Clinton-Massie (Jillian Arledge, Dakota Cartner, Georgia Black, Shelby Robinson) 12:01.38; 9-Blanchester 12:38.37
100 HURDLES: 1_Woosley (Bishop Brossart) 16.61; 5-Aubrey Stevens (BL) 17.87; 8-Riley Blom (CM) 18.72
100 DASH: 1-Shields (BT) 12.77; 7-Aubrey Stevens (BL) 13.69
4×200 RELAY: 1-Bishop Brossart 1:51.79; 5-Clinton-Massie (Olivia Carpenter, Hailey Myers, Morgan Riggers, Madi Bayless) 1:59.58
1600 RUN: 1-Dooloukas (Goshen) 5:28.37
4×100 RELAY: 1-Milford 53.14; 7-Clinton-Massie (Olivia Carpenter, Rosie Hall, Morgan Riggers, Madi Bayless) 56.6; 8-Blanchester 56.62
400 DASH: 1-Braun (Bishop Brossart) 1:03.26
300 HURDLES: 1-Woosley (Bishop Brossart) 52.19; 6-Aubrey Stevens (BL) 54.22; 8-Kaylee Ramsey (CM) 55.61
800 RUN: 1-Dooloukas (Goshen) 2:30.5
200 DASH: 1-Shields (BT) 26.91
3200 RUN: 1-Sterbling (BT) 11:30.66
4×400 RELAY: 1-Bishop Brossart 4:24.52; 6-Clinton-Massie (Madi Bayless, Hailey Myers, Julia Reardon, Kaylee Ramsey) 4:50.38
SHOT PUT: 1-Kelch (Batavia) 33-5
DISCUS: 1-McKenney (Milford) 108-4
LONG JUMP: 1-Evans (Milford) 16-2; 5-Olivia Carpenter (CM) 14-2.75
HIGH JUMP: 1-Cravens (Batavia) 5-0
POLE VAULT: No results available
–
Boys Results
TEAM SCORES: Milford 104 Batavia 96 Bishop Brossart 77 West Clermont 45 McNicholas 45 Williamsburg 44 New Richmond 42 Clinton-Massie 41.5 Goshen 25 Clark Montessori 23.5 Clermont NE 23 Georgetown 20 Bethel-Tate 16 Gamble Montessori 12 Miami Valley Christian 8 Blanchester 1 New Richmond B 1
4×800 RELAY: 1-Batavia 8:40.92
110 HURDLES: 1-Hughbanks (Batavia) 15.04
100 DASH: 1-Hedger (W Clermont) 11.09
4×200 RELAY: 1-Milford 1:35.55
1600 RUN: 1-Chadwell Jr (Milford) 4:36.92
4×100 RELAY: 1-Milford 46.74; 8-Blanchester 50.24
400 DASH: 1-Young (McNicholas) 52.41; 5-Cale Wilson (CM) 54.54
300 HURDLES: 1-Hughbanks (Batavia) 39.36; 8-Jude Leahy (CM) 47.45
800 RUN: 1-Ruth (Bishop Brossart) 1:58.92
200 DASH: 1-Sherrer (Gamble Montessori) 23.34; 6-Cale Wilson (CM) 24.5
3200 RUN: 1-Burt (McNicholas) 9:50.21
4×400 RELAY: 1-Batavia 3:31.71
SHOT PUT: 1-Luani (Milford) 45-1; 4-Brandon Moritz (CM) 41-8
DISCUS: 1-Chaney (Clark Montessori) 139-6; 2-Brandon Moritz (CM) 132-5; 6-Brighton Rodman (CM) 109-8
LONG JUMP: 1-Davis (Milford) 20-0; 5-Cale Wilson (CM) 18-7.75
HIGH JUMP: 1-Jude Leahy (CM) 6-0; 5-Cale Wilson (CM) 5-8
POLE VAULT: No results available